Radní Frýdku-Místku v čele s primátorem Petrem Korčem (Naše Město F-M), zástupci spolků, politických stran a občané města uctili památku pěti vlastenců, které němečtí okupanti popravili 3. září 1943 ve Frýdku-Místku - Lískovci.

„Připomínáme si událost, k níž došlo před 78 lety během nacistické nadvlády a která ukazuje, čeho všeho byl válečný režim schopný,“ řekl primátor Petr Korč.

Tzv. Czajankova kasárna na Hlavní třídě v Místku v období nacistické okupace.
Hrdinové z Místku: Nerovný boj proti okupantům, k vojákům se rozkaz nedostal

České partyzánské skupiny v době nacistické okupace prováděly také na severu Moravy a Slezska série sabotáží v průmyslových závodech, včetně válcoven v Karlově huti. V regionu tehdy operovala partyzánská skupina pod názvem Lvice.

V noci z 31. srpna na 1. září 1943 vyhodila tato skupina v Lískovci železniční koleje, a tím poškodila i vlakovou soupravu.

Protože gestapo nevypátralo, kdo byl tímto záškodníkem, dovezlo z brněnské věznice pět nevinných lidí a před přihlížejícími je 3. září na připravených šibenicích oběsilo. 

Památník poblíž vlakového nádraží v Lískovci připomíná popravu pěti nevinných mužů.
Některá místa v kraji dodnes připomínají popravy nevinných lidí

Přesto, že ani jeden z nich neměl s výbuchem nic společného, na šibenicích u železniční trati viseli popraveni 48 hodin. Projíždějící vlaky musely v tomto místě zpomalit, aby je všichni cestující viděli.

Na místě tragédie byl 3. září 1945 odhalen památník se jmény popravených mužů. Jsou jimi: slévač Josef Lichnovský hutník Zdeněk Žáček, zemědělský dělník Jan Ermis, dělník Josef Drozd a krejčí Bohumil Janáček.

Ostravští Němci pochodovali v uniformách polního četnictva do různých částí města a zastrašovali tak české obyvatelstvo.
Historie regionu: Jak na severu Moravy a Slezska začínal Protektorát

Účastníci pietního aktu, mezi kterými byli i členové rodin popravených mužů, položili k památníku kytice a poklonili se, aby obětem vyjádřili úctu.