Ty loňské totiž zrušil soud, protože v nich volily i „mrtvé duše“ naoko zapsané ve dvou nemovitostech tehdejšího starosty Marka Sikory.

Novým starostou byl jmenován Petr Vyšlan. Podle něj je právě otázka vody pro lidi z druhé nejvýchodnější české vesnice klíčová. „Podobobné je to s územním plánem,” podotkl. „Snažíme se přebrat obec, aby to na úřadě fungovalo, abychom neudělali hned zkraje nějaké přešlapy. Jen náladu v obci bude těžší změnit,“ míní Petr Vyšlan.

Třinecký útočník Martin Růžička.
Je to v týmu, v ničem jiném, řekl Růžička o pátém třineckém finále v řadě

Obec je totiž stále rozdělená na dva tábory. Zatímco loni vyhráli volby Sikorovy Hyrčovjané, nyní má víc mandátů v zastupitelstvu hnutí Pro Hrčavu. Situace se obrátila.

I místostarosta Martin Bojko vidí jako největší bolest Hrčavy hospodaření s vodou, respektive její nedostatek. A hovoří o „hektickém úvodním měsíci“ vládnutí. Ustavující zastupitelstvo už proběhlo a nyní se chystá první regulérní zasedání. „Bude po více než půl roce, protože naši předchůdci sice řídili chod obce, ale už nemohli o ničem rozhodovat,” připomněl. Platnost výsledků komunálních voleb byla zrušena už v říjnu. „Pozvali jsme odborníky z krajského úřadu k prověření situace s naším územním plánem, snažíme se uklidnit atmosféru mezi sousedy,“ doplnil Martin Bojko.

Vlci se stávají běžnou součástí naší přírody. Foto: Deník/Pigula Topi
Zvíře sražené v Beskydech byl vlk, na silnici hynou i jiná zvířata

Bývalý starosta Marek Sikora tvrdí, že za jeho období ve funkci se v obci udělal kus práce. „Opravili jsme kulturní dům a zrekonstruovali sto procent místních komunikací. Vytvořili jsme studii na odpadní vody pro kanalizaci či vrt v okolí našeho vodojemu pro posílení vodního řádu,“ jmenoval Sikora s tím, že z opozice hodlá prosazovat rozjeté projekty.

„Nežijeme tu ale jen sváry. Na sobotu 22. dubna chystáme Den Země a na pondělí 1. května velkou akci s našimi polskými a slovenskými sousedy Máj na trojmezí,“ doplnil Martin Bojko.