Stanul tak na druhou příčku v úspěšnosti hned za kraj Jihomoravský. Zdejší poslanci získali peníze zejména na opravy základních škol, kulturních zařízení, ale také na vybavení autokempů či opravy chodníků. Tedy aspoň ti, kteří s procesem porcování medvěda souhlasili. Ne všem se totiž každoroční nadělování zamlouvá. Podle některých je totiž netransparentní či dokonce neetické.
Peníze nepůjdou na žádné nesmysly
„Myslím si, že dokud nebude mít stát lepší program na financování těchto potřebných akcí v krajích, tak se to bude dělat takhle,“ hájil porcování medvěda moravskoslezský poslanec Pavel Hrnčíř (ODS), který je zároveň ve sněmovně místopředsedou rozpočtového výboru. Důležité podle něj je, aby peníze putovaly na rozumné projekty, což se při letošním rozdělování dělo.
„Jsem spokojený se skladbou projektů, protože mezi nimi nefiguruje žádný nesmysl. Velká část financí půjde na opravy škol, na které jinak starostové obcí nemají,“ uvedl ještě Hrnčíř a závěrem dodal: „Moravskoslezský kraj získal bezmála dvě stě milionů korun z rozdělovaných dvou miliard, a je tak v žebříčku na druhém místě. Beru to jako velký úspěch, protože v letošním roce máme ve parlamentu nejméně koaličních poslanců.“
Poslanec ví, kde starostu tlačí bota
Nadělování peněz obecně podporuje i Alfréd Michalík (ČSSD), další poslanec za tento kraj. S letošním způsobem porcování medvěda však osobně i jako člen opozice nesouhlasil. Vadilo mu například, že sociální demokraté hráli při přerozdělování na úkor koaličních poslanců nedůstojnou roli.
„Měli bychom ale mít jako poslanci možnost zasahovat do rozpočtu, a získat tak peníze pro své volební obvody, protože ten, kdo se v daném regionu přímo pohybuje, nejlépe ví, kde tamní starosty takzvaně tlačí bota,“ mínil poslanec Michalík, podle kterého by se měla nadělovat větší částka, než jsou letošní dvě miliardy.
Porcovat by se mělo průhledněji
Také podle Jiřího Carbola (KDU-ČSL), bývalého náměstka hejtmana kraje a současného poslance, je určitě dobré, že se peníze do regionů dostávají. Sám by však byl pro takzvaně průhlednější způsob. „Každý poslanec by měl navrhnout věci a veřejně za nimi stát. Nemělo by se tedy tak jako nyní tajit, kdo co podporuje, protože pak celý proces vypadá jako netransparentní,“ vyjádřil se Carbol, který porcování medvěda podpořil.
Hrál o dva projekty. Tři a půl milionu korun tak například získal na chodníky a přístupové cesty k novému kostelu v Ostravě-Zábřehu.
Školy a školky ano, golfová hřiště ale ne
„Je lepší, když peníze do regionů posílá tamní poslanec, než státní úředník, který v daném místě nikdy nebyl,“ přiblížila svůj postoj k rozdělování medvěda poslankyně Kateřina Konečná (KSČM). I ona by však byla pro takzvaně „čistější“ způsob porcování.
„Celá částka by se měla spravedlivě rozdělit mezi všechny poslance a ti by pak svůj díl směřovali tam, kde je ho podle nich potřeba. Veřejně by si pak za tím stáli,“ sdělila Konečná. „Doufám, že letos neprošly zbytečné věci, jako třeba golfová hřiště. Potřeba peněz je zejména na opravy škol a školek,“ doplnila ještě mladá poslankyně za tento kraj s tím, že ona sama pro porcování medvěda nehlasovala v rámci dohody uzavřené v komunistickém poslaneckém klubu.
Posiluje se názor, že je politika špinavá
Zásadně proti porcování je však Věra Jakubková (SZ), další žena z Moravskoslezského kraje, jež usedla do poslanecké sněmovny. Co jí vadí? „Pro mě je nesystémové, že si poslanci vybírají nějaké projekty, a nikdo neví, jak. Potřebných věcí je strašně moc, tak proč bylo vybráno zrovna tohle?“ zamyslela se Jakubková.
Někdo to podle ní může dělat pro dobrý pocit, jiní ale mohou podporovat projekty, z nichž mají osobní prospěch. „U lidí se pak posiluje názor, že je politika špinavá. Věci se rozhodují ne k jejich dobru, ale ve prospěch politiků. Ať jde o způsob, jak si kupovat hlasy, nebo jak získat nějaké finanční odměny,“ uzavřela poslankyně za Stranu zelených s tím, že doufá, že příští rok se už porcování medvěda podaří zastavit.