V noci na pátek museli silničáři opět vyjet se sypacími vozy a radlicemi, v Beskydech totiž napadlo do rána až patnáct centimetrů sněhu. Do práce se pustilo šedesát vozidel, informovala mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková. Zimní pohotovost, která běžně končí 31. března, prodloužilo Ministerstvo dopravy zatím do 8. dubna.

Práce se zastavily

V pátek ráno byly všechny vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností, sněžilo také v průběhu dne. Kluzký povrch silnice přispěl i k několika dopravním nehodám. Například v Palkovicích skončilo ráno auto v příkopě, stejně dopadl se svým nákladním vozem i řidič na silnici mezi obcí Ropice a třineckou částí Nebory.

Změna počasí přinesla komplikace nejen motoristům.

Třeba frýdecko-místecká společnost TS musela kvůli přívalům sněhu místo jarního úklidu provádět zimní údržbu. Zastavily se i práce na výstavbě dopravních ostrůvků, které se budují na čtyřproudových komunikacích v centru města. „Veškeré práce stojí," potvrdil ředitel společnosti TS Jaromír Kohut. „Například pracovníci, kteří dělají jarní úklid, prováděli ruční čištění na křižovatkách, přechodech, ostrůvcích a tak dále," dodal. Ranní situace měla do kalamity daleko, přesto do terénu musela vyjet i technika.

„Sněžit začalo ve čtyři hodiny ráno, my jsme vyjeli zhruba v pět. Byl to takový rychlý zásah," řekl.

Blokové čištění frýdecko-místeckých ulic aprílové počasí zatím nijak neovlivnilo. „To máme naštěstí v úterý a ve čtvrtek," připomněl Jaromír Kohut. A zdůraznil, že společnost TS je na další případné sněžení a ochlazení připravena. „Víme, jaká je předpověď, a celý víkend včetně Velikonočního pondělí budeme držet pohotovost," naznačil.

Harmonogram blokového čištění komunikací a parkovišť se naopak mění v Třinci. „Je to posunuto," uvedla mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová.

Zrušilo se páteční čištění, které bylo naplánováno v Sosnové ulici, konkrétně od vjezdu na „Starou" Sosnu po Habrovou ulici, a také v jednosměrné ulici kolem mateřské školy. Radnice zároveň oznámila, že kvůli sněžení se neuskuteční ani čištění, které se plánovalo od 7. do 10. dubna.

Náhradní termín byl stanoven od 1. do 5. června, týká se to parkoviště u náměstí Míru a Dělnického domu, Erbenovy ulice a takzvané Malé Jablunkovské. Podrobnosti už město zveřejnilo na internetových stránkách.

Pokud jde o rozestavěné stavby v režii města, před víkendem nebylo jasné, zda se někde práce kvůli počasí zastaví. „Sněží první den. Žádný ze zhotovitelů se zatím na odbor investic neobrátil s požadavkem o přerušení stavby, ale uvidíme, jak se situace vyvine. Více informací k tomu budeme mít po Velikonocích," řekla Deníku Šárka Szlaurová.