Například v nechvalně známém kopci v Třinci–Neborech uvízlo kvůli nově připadanému sněhu během čtvrtečního rána několik kamionů. Se zvýšenou opatrností museli jezdit i řidiči nad přehradou Šance, kde se už o den dříve s nákladem dřeva nákladní vozidlo převrátilo do příkopu.

Profesionální hasiči v souvislosti se sněhovou nadílkou ale kupodivu moc práce navíc v našem regionu neměli. „Samozřejmě jsme v noci ze středy na čtvrtek nějaké výjezdy k dopravním nehodám měli, jenže nejednalo se o nic dramatického. Nejednalo se o nějaký velký nárůst. Nevím o tom, že by někdo zemřel,“ řekla redakci operační důstojnice Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku s tím, že řidiči, kteří vyjíždět nemuseli, raději nechali auta v garážích.

V mrazech se sůl nerozpouštěla

Napilno měli silničáři z cestmistrovství v Bystřici, kteří mají na starosti komunikace od Hrčavy po Třanovice a Komorní Lhotku. „Začalo to prakticky ve středu kolem patnácti hodin, nejhorší to bylo do půlnoci. V terénu bylo jak šest našich sypačů, tak i všichni čtyři dodavatelé,“ řekl redakci Emil Blažek.

„Největším problémem bylo to, že sůl už nechtěla zabírat, nerozpouštěla se. Už ve středu odpoledne bylo minus jedenáct a k tomu sněžilo, v Mostech dokonce minus dvanáct. Solili jsme, ale cesty přimrzávaly, zůstával na nich bílý sníh,“ konstatoval Blažek.

Sněžit má i v pátek

Bystřické cestmistrovství, které spadá pod frýdecko-místecké středisko krajské správy silnic, se stará rovněž o hlavní tah až k Ropici. Blažek.potvrdil, že situace na všech komunikacích se uklidnila ve čtvrtek ráno. „Je to úplně v pohodě, dvojky jsou umrzlé a kryté posypem,“ shrnul stav silnic druhé třídy. Dodal, že silničáři se připravují na pátek, kdy se očekávají další srážky. „Radary ukazují, že kolem poledne by zase mělo začít sněžit,“ poznamenal Blažek.

Dopravních nehod se ve středu 1. prosince na Frýdecko-Místecku přihodilo pět. Dva lidi při nich utrpěli lehká zranění. Celková škoda dosáhla 180 tisíc korun. Příčinou čtyř havárek byla nepřiměřená rychlost, pátou havárku šofér zavinil tím, že nedal přednost v jízdě. Dechové zkoušky byly u všech negativní.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA