Na hřiště do Lubna se sjeli malí i velcí hasiči z celého Moravskoslezského kraje. Zdejší sbor dobrovolných hasičů Lubno totiž pořádal hasičskou soutěž v požárním útoku.

Během sobotního dopoledne 13. června nejprve proběhl 23. ročník Memoriálu Františka Sluky. Soutěž je určena pro děti do 15 let a závodilo se kategoriích do 6, do 12 a do 15 let. Nejmladší hasičce – závodnici Terezce Stehlíkové z Lubna však byly pouhé tři roky. „Závodění mě baví a chtěla bych vyhrávat. Tatínek a teta jsou taky hasiči. Dneska jsme byli druzí, doma už ale mám i velký pohár,“ pochlubila se tříletá Terezka. V dětských kategoriích v sobotu zvítězilo v kategorii „mini“ družstvo Kunčic pod Ondřejníkem s časem 26,141 sekundy. V kategorii mladších žáků bylo nejúspěšnější družstvo z Lučiny s časem 16,245 sekundy a v kategorii starších žáků zvítězilo družstvo z Kunčic pod Ondřejníkem s časem 12,912 sekundy.

Odpoledne pak děti na hřišti v Lubně vystřídali dospělí muži i ženy. Ti soutěžili v sedmém ročníku soutěže O pohár obce Lubno. Zatímco tříletá Terezka byla nejmladší závodnicí, nejstarším účastníkem byl zřejmě padesátiletý Vladimír Bílek z SDH Metylovice. „Hasičskému sportu se věnuji odmalička. Máme to v rodině, hasičkou je i má žena a syn, závodíme všichni,“ usmíval se Vladimír Bílek. Nejde však jen o hasičský sport, jako dobrovolný hasič samozřejmě také vyjíždí k nejrůznějším zásahům. „Nejhorší zásah byl asi v roce 1983, když vyhořela sokolská chata v Nové Dědině u Frýdlantu. Uhořelo tam tenkrát osm lidí, z toho šest dětí,“ zavzpomínal dobrovolný hasič. Nejlepší zážitek ale neprozradil. „Jsme rádi za každý dobrý konec, máme radost, když můžeme pomoci něco zachránit nebo někomu pomoci,“ pověděl Vladimír Bílek.

V sobotní soutěži se v Lubně sešla skutečně velká konkurence. „Zúčastnilo se třináct ženských družstev a 34 družstev mužů. Mezi ženami bylo nejrychlejší družstvo z Bartovic a mezi muži dosáhl nejlepšího času tým z Prchalova,“ pověděl jeden z organizátorů a současně moderátor celé soutěže Vladan Wiej z SDH Lubno. Dětská i dospělá část závodu jsou zařazeny do Moravskoslezské ligy hasičů.

„Myslím, že se letos soutěž dobře vydařila. Dopoledne, když soutěžily děti, sice bylo celkem chladno, odpoledne se ale krásně vyčasilo a soutěžící i diváci si užívali příjemného dne,“ zhodnotil průběh soutěže Vladan Wiej. Kromě samotných soutěží bylo pro diváky připraveno nejen bohaté občerstvení a večerní veselice, ale zájemci si tu také mohli na simulátoru vyzkoušet sílu nárazu do „zdi“ při třicetikilometrové rychlosti.