„Stáří sochy Eris se odhaduje na více než 300 let a socha Lva, jež byla dřív součástí zaniklé kašny v parku před východním průčelím budovy zámku, je zřejmě jen o málo mladší, bude mít přibližně 250 let. Sochy byly znečištěny usazeným prachem a porostlé řasami a mechem. To způsobovalo narušování a následné zvětrávání jejich povrchu. Lvu, který je pozůstatkem zámeckého vodotrysku, chybí i některé části,“ uvedla mluvčí Paskova Jolana Filipová.

Obnova vyjde na více než 470 tisíc korun, přičemž skoro 237 tisíc získal Paskov od Moravskoslezského kraje z Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí.

Místecká záložna dnes, kultura i trocha urbexu, květen 2022, Frýdek-Místek.
OBRAZEM: Místecká záložna dnes, kultura i trocha urbexu

Sochy ostatních bytostí z helénské mytologie – Atény, Niké i Tiché u zámku a Herkula na ostrůvku – nacházející v se parku jsou už po renovaci. „Všimly jsme si toho, stejně jako nejde přehlédnout ta paneláková ubytovna se zatlučenými okny na opačné straně,“ řekla místní maminka se dvěma dcerkami na procházce.

Chátrající objekty v asi sedmnáctihektarovém (původně zřízeném ve francouzském, pak předělaném do anglického stylu) parku patří ke zrušené onkologické léčebně dlouhodobě nemocných. Panelový dům svého času sloužil jako ubytovna zdravotnického personálu a vilce před ním se tu podle jejího dřívějšího účelu říká „primářská“.

Pazderna na Frýdecko-Místecku, květen 2022.
V nejplodnější obci pod Beskydy se báli o děti, teď budou mít bezpečné chodníky!

„Paskov před lety odkoupil celý areál parku a začal ho zvelebovat. U obou prázdných objektů zvažujeme jejich další využití,“ sdělila Jolana Filipová s tím, že úpravy stále probíhají i na samotném raně barokním zámku ze XVII. století, jenž během doby prodělal změny majitelů, vydrancování po válce či přestavbu na onkologický ústav. Teď je bezbariérový a dodělávají v něm výtah.