Podnikatel Aleš Maďa dnes odmítl zprávu zemědělské a potravinářské inspekce, že v českých obchodech se prodává sojový nápoj, který by mohl být nebezpečný.

Inspekce v úterý varovala, že výrobek, který dovezla frýdecko-místecká společnost Vega Provita, může obsahovat přídavnou látku guma guar E 412, která je kontaminována dioxiny a pentachlorfenolem. Mělo jít o dva druhy nápoje s daty minimální trvanlivosti 26. února a 8. dubna v litrovém a 200mililitrovém balení, který na český trh dodává německá firma Natumi. Více zde: Dioxiny-čokoládový nápoj zmizí z trhu

„Firma Vega Provita po prošetření zjistila, že takový sojový čokoládový nápoj není v současné době na českém trhu. Takže není co stahovat,“ sdělil dnes Deníku Maďa. Dodal, že firma ve středu kontaktovala společnost Natumi. „Ta uvádí, že problematická položka guarová guma, kterou zpracovává švýcarská firma a která se používá k zahušťování, je v nápoji v tak minimálním množství, že výrobek nemůže být zdraví škodlivý,“ prohlásil Aleš Maďa.

Řekl, že podle společnosti Natumi byly překročené hodnoty obsahu dioxinů v guarové gumě zcela minimální. „Je to nafouknutá bublina, za kterou může únik informací z inspekce,“ tvrdí Maďa. „V německé televizi o čokoládových nápojích firmy Natumi pro jejich zanedbatelný obsah guarové gumy nebyla ani zmínka. Všechny výrobky s jakýmkoli obsahem kontaminované guraové gumy však byly staženy z celého evropského trhu. Žel, že naše zemědělská a potravinářská inspekce medializovala pouze tyto výrobky,“ uvedl Maďa.

Podle něj je mnohem závažnější případ obchodního řetězce, který prodává "absolutně nezdravá kuřata a párky, které u masa ani nestály".

"Jako fér bych viděl v takových kauzách uvádět pro porovnání číselné hodnoty vyjadřující obsah škodlivých látek. Mohli bychom porovnat a zjistit, kolik milionů litrů nápoje bych musel vypít, abych se přiotrávil jako prezident Juščenko," uvedl frýdecko-místecký podnikatel