Tito uprchlíci z Ukrajiny přijíždí do beskydské vesnice v úterý odpoledne, mnozí po dvaadvacetihodinové anabázi na Rusy okupovaném území. Všichni každopádně po sedmihodinové cestě z Užhorodu přes přechod Vyšné Nemecké. Pasažéři z autobusu a dvou dodávek nachází zázemí ve WoodAréně vybavené vším, co potřebují.

Příznivci otužování se pravidelně celou zimní sezonu scházejí třikrát týdně u jezu, aby si zaplavali ve studené řece Ostravici ve Frýdku-Místku.
Koupání v ledové vodě je jako čištění zubů, říkají otužilci v řece Ostravici

„Co rodina, to lidský příběh, většinou neveselý. Popisovali třeba tři dny trvající jízdu vlakem z hlavního města k hranicím, během které se zastavovalo kvůli bombardování. Všichni utíkali do lesa a až byl klid, mohli pokračovat,“ uvádí Hans s Jiříkem. Ti patří k Beskydské sportovní akademii (BSA) zajišťující pod Lysou Horou pomoc pro Ukrajince.

Šedý autobus pořizovaný původně pro dopravu dětí na bruslení na Ostravici nyní slouží k transportu uprchlíků. Místo ledové plochy je ve WoodAréně noclehárna – pojme přes sto lidí – všude jsou deky, lůžka, hračky, jídlo, pití, hygienické potřeby, léky. Nechybí sprchy či wi-fi připojení. Z informací jsou nečtenější ty o odjezdu k vlakovému nádraží do Ostravy.

První ukrajinští běženci přespali z neděle na pondělí 28. února 2022 ve frenštátském autokempu. Ráno je auta s řidiči odvezla za příbuznými a známými v Čechách.
Azyl v Beskydech: První běženci z Ukrajiny přespali ve frenštátském autokempu

„Většina z asi sedmdesáti uprchlíků ze čtvrtého konvoje vstala tak, aby před sedmou ráno mohla autobusem na nádraží na rychlík do Prahy,“ líčí dobrovolníci z Ostravice. Sousedé i další lidé z Beskyd se zapojují taktéž – chodí uklízet, donášejí potřebné věci. Polévku vozí skoro pokaždé odjinud, pro ty (zatím) poslední z Opálené na Čeladné. A znamý americký fastfoodový řetězec posílá z Frýdku-Místku v jednom dni osm desítek hamburgerů.

Bonn, Berlín, Vídeň, Istanbul, Varšava, samozřejmě Praha, ale též Krnov. To jsou destinace, kam se váleční uprchlíci z pod Lysé hory dále vydávají. Ve čtvrtek dopoledne jich ve WoodAréně zbývá jen hrstka. Dospělí převážně dřímají, případně telefonují. Děti se baví na mobilech, hrají si, sledují televizi. Program mají v ukrajinštině.

V Bašce zorganizovali sbírku na pomoc Ukrajině.
I Baška pomáhá Ukrajině. V obci zorganizovali humanitární sbírku

Oksana s dcerou Veronikou, synem Davidem a mámou Ljudmilou zatím Ostravici neopouští. „Chceme přečkat válku v Ostravě,“ říká pracovnice salónu krásy, manikérka. Odkud s rodinou pochází, se nedá kvůli jazykové bariéře (tlumočník není po ruce) přesně zjistit. Každopádně je jí rozumět, že se práce neštítí a je ochotná si najít jakoukoliv.

Solidarita s uprchlíky z Ukrajiny tentokrát odsouvá na vedlejší kolej i oblíbený, na poslední březnový víkend naplánovaný (z lednového termínu přesunutý) závod LH24. „Kousek na východ se rozpoutalo peklo, a to nás nutí měnit priority. Pořádat oslavu pohybu a sportu je nemyslitelné, leží před námi důležitější úkoly,“ líčí Libor Uher za organizátory.