NSS v rozsudku uvedl, že zamítnutí rozkladu proti stavebnímu povolení ministerstvem dopravy se ruší, stejně jako pozdější zamítavý rozsudek Krajského soudu v Ostravě. Ministerstvo se musí rozkladem zabývat znovu. Spolek Děti Země tak uspěl se svojí kasační stížností, vyplývá z rozsudku.

Obchvat Frýdku-Místku bude mít zpoždění.
První část obchvatu Frýdku-Místku se otevře příští rok, dokončení posouvá počasí

Do příprav stavby ekologické sdružení Děti Země zasahuje dlouhodobě. „Stavební řízení je typickou směsí chyb a porušování zákona ze strany investora a státu,“ uvedl již dříve k rozkladu předseda sdružení Miroslav Patrik.

Děti Země už před zahájením stavby upozorňovaly na absenci některých podkladů ve spise a dále požádaly o přezkum zákonnosti závazných stanovisek, jako je například zásah do přírodní památky Profil Morávky a stanoviska EIA, které bylo podle sdružení vydáno bez účasti veřejnosti - VÍCE ZDE: Ministerstvo bude opět řešit obchvat. Děti Země mají výhrady k trase silnice R48.

Ani další stavební povolení na část obchvatu Frýdku-Místku, které na konci října roku 2017 vydalo ministerstvo dopravy, nenechalo ekologické sdružení Děti Země bez odezvy. Proti povolení, které se týkalo pěti stavebních objektů, podalo ve stejném roce na konci listopadu rozklad - VÍCE ZDE: ObchvatFrýdku-Místku má potíže. Stát se musí vypořádat s výtkami ekologů.

Mapa obchvatu Frýdku-Místku.
Stavba části obchvatu může začít, soud zamítl žalobu ekologických aktivistů

Situace aktuálně opět nabývá absurdních rozměrů, neboť obchvat je téměř před dokončením a první etapa se měla otevřít v červnu, druhá do konce léta.

Už v polovině února Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) upozorňovalo na sociálních sítích na to, že termín zprovoznění nové dálnice D48 bude záležet na konečném výsledku probíhajících jednání.

Obchvat Frýdku-Místku by měl po svém kompletním dokončení výrazně ulevit dopravě ve městě, kterým projede 45 až 50 tisíc aut denně. Po zprovoznění obchvatu by to podle odhadů měla být necelá polovina. 

VIDEO: Obchvat - I. etapa a D56 Frýdek-Místek, připojení na D48 - září 2021:

Zdroj: Youtube

Stavba obchvatu Frýdku-Místku byla rozdělena na dvě etapy kvůli problémům se získáváním stavebních povolení. Část trasy povede jen zhruba 150 metrů vzdušnou čarou od přehradní hráze. Aby nebyla odpočinková lokalita odříznuta, magistrát s pomocí dotace vybuduje dva mosty, které byly původně kvůli šetření vyškrtnuty. Letité potíže se týkaly části trasy přes přírodní památku Profil Morávky. A právě téměř půlkilometrový most přes řeku Morávku má být časově i technicky nejnáročnější stavbou druhé etapy obchvatu - VÍCE ZDE