Na lavici obžalovaných se dostali za to, že podle státního zástupce poskytli falešné alibi jiným Romům. Hlavní líčení začalo v březnu loňského roku a po několikerém odročení skončilo v těchto dnech. Lípa od soudu odešel s podmíněným šestiměsíčním trestem odloženým na zkušební dobu patnácti měsíců. Stojka vyvázl s peněžitým trestem ve výši patnácti tisíc korun, které může uhradit na splátky. Pokud by uvedenou částku nesplatil, čeká ho půlroční pobyt za mřížemi. Lípa i Stojka vinu odmítli. Prohlásili, že nic neprovedli.
Chtěli pomoci
Vše se točí kolem svědectví, kterým chtěli pomoci jiným Romům. Ti čelili podezření, že se v Praze dopustili série loupeží. Romové však odmítli, že by někoho přepadli. Mimo jiné se hájili tím, že v době činu vůbec nebyli v hlavním městě. Alibi jim měli zajistit právě Lípa a Stojka. Pražští kriminalisté proto požádali své ostravské kolegy, aby tyto informace ověřili přímo u Stojky a Lípy. Samotný výslech se uskutečnil na jednom z policejních oddělení v moravskoslezské metropoli. Lípa i Stojka verzi stíhaných Romů potvrdili.
Policie ale později zjistila, že olašský král i korunní princ nemluvili pravdu. Za to je čekalo obvinění a posléze i obžaloba pro trestný čin křivého svědectví. Hrozilo jim půl roku až tři roky žaláře.
Nedorozumění
„Jde o nedorozumění. To všechno je velký omyl! Stala se obrovská chyba!“ prohlásil před soudem Lípa. Totéž tvrdil i Stojka, podle kterého si pravděpodobně spletli den, na který se jich ochránci zákona ptali. Tomu však soud neuvěřil a oba uznal vinnými z křivého svědectví.
Stojka se proti patnáctitisícovému peněžitému trestu na místě odvolal, a to i přesto, že jej prostřednictvím obhájce sám v rámci závěrečné řeči jako alternativní řešení navrhoval. Nejprve se dožadoval úplného zproštění, poté prohlásil, že pokud jej přece jen soud uzná vinným, je zcela dostačující peněžitý trest.
Souhlasil
Lípa s verdiktem, který byl ukládán jako souhrnný, souhlasil a práva na odvolání se vzdal. V šestiměsíčním podmíněném trestu je zohledněno i předchozí odsouzení. V září předloňského roku byl Lípa za poškozování cizí věci potrestán čtyřmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na zkušební lhůtu dvanácti měsíců.
Lípa se na dvoře svého domu v Ostravě dostal do konfliktu s majiteli autopůjčovny, kteří si k Lípovi přijeli pro své vozidlo. Příčinou sporu bylo údajně scházející autorádio. Během potyčky Olašský král tyčí částečně poškodil vypůjčený osobní automobil. Před soudem se hájil tím, že spěchal na důležitou schůzku ke svému lékaři a návštěvníci nechtěli opustit pozemek. Proto došlo k vyhrocení incidentu.