Případ propuštěných strážníků frýdecko-místecké městské policie, kteří vloni údajně dostali výpověď proto, že byli členy odborové organizace a měli „nepohodlné názory“, se zřejmě už brzy dočká rozuzlení. Strážníci se u soudu dožadují uznání neplatnosti výpovědí. Radnice prý totiž podle zákoníku práce měla jejich výpovědi nejprve projednat s odborovou organizací, což neudělala. Předseda odborové organizace Radim Krus navíc dostal během výpovědní doby zákaz vstupu na pracoviště, takže svou funkci nemohl vykonávat.

Město se však brání, že policisté byli propuštěni pro nadbytečnost a že navíc špatně plnili své pracovní povinnosti. V případě místopředsedy zdejší odborové organizace Zbyňka Baláže už soud rozhodl v neprospěch města. Další dva strážníci, odborář Ivo Vlček a odborový předseda Radim Krus, nyní čekají na vynesení rozsudku. Kauzou se tento týden znovu zabýval senát Okresního soudu ve Frýdku-Místku.

Jako svědci tentokrát vypovídali i ředitel městské policie Václav Buček a primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). „Řešila jsem osobně nějakou záležitost poblíž holobytů na ulici Míru, když jsem uviděla, že k objektu přijelo auto městské policie. Holobytů je v domě šest a strážníci by v nich měli provést fyzickou kontrolu. Jejich služební auto tu však jen zastavilo a asi za minutu už zase odjíždělo. Když jsem se však kdysi osobně zúčastnila obdobné kontroly, trvala kolem dvaceti minut,“ vypověděla mimo jiné primátorka Eva Richtrová. Krus byl v té době vedoucím příslušné směny.

Několik dalších vedoucích směn, stejně jako bývalý zástupce ředitele Dalibor Volný, se ovšem víceméně shodli, že nebyly stanoveny žádné závazné směrnice, jak by přesně měla kontrola holobytů probíhat. Všichni navíc dosvědčili, že k práci Radima Kruse nikdy neměli žádné větší výhrady a že své povinnosti plnil spolehlivě. „Vloni město rozhodlo o snížení mzdových prostředků pro městskou policii, proto jsme museli čtyři strážníky propustit,“ vysvětlil Václav Buček.