Pouťové radovánky v Bruzovicích začaly už v pátek 8. května večer, kdy místní muži sehráli tradiční zápas svobodných proti ženatým. „Vyhráli svobodní, jako skoro pokaždé. Jsou prostě mladší, rychlejší a pružnější,“ pousmál se starosta Bruzovic Antonín Kwaczek (NK). Sobotní ráno pak patřilo „sousedskému pochodu“ Bruzovská 10. „Letos už je to 25. ročník pochodu. Je to obecní tradice, při které se setkají místní lidé a společně se jdou projít po okolí vsi. Trasu pokaždé trochu obměňujeme, minulý rok jsme šli směrem na Lučinu, Sedliště a Kaňovice, letos dojdeme k restauraci U Mamy u frýdeckého lesa,“ vysvětlil starosta. Sobotní ráno bylo deštivé, proto si někteří lidé letos účast v pochodu na poslední chvíli rozmyslela. „Letos přišlo jen asi 230 lidí, některé roky ale bývá i 350 účastníků. Ale jsme spokojeni, nechceme z pochodu dělat mega akci. Ideální je, když přijde tak od 150 do 350 lidí,“ podotkl starosta.

„Na Bruzovskou 10 chodím každý rok už od jejího počátku. Za celou dobu jsem vynechal snad jen jednou,“ pověděl Zbyněk Hrabec z Frýdku-Místku, který na akci přišel s celou rodinou. „Letos je účast trochu slabší, protože ráno pršelo. Některé roky tu bývá strašně moc lidí,“ dodala jeho sestra Martina Brzezinová z Kunčiček u Bašky. „Letos se prostě sešlo zdravé jádro. Pochod je taková naše tradice, trochu pohybu a také společenská událost,“ pousmál se dědeček rodiny Horymír Hrabec z Bruzovic. „Je mi deset let a na Bruzovské 10 už jsem byl asi tak pětkrát. Chodím sem rád a až se vrátíme, hned se za odměnu povozíme na kolotočích,“ těšil se vnuk Jan Brzezina.

„Na Bruzovskou desítku chodím skoro každý rok, letos už jdu minimálně po patnácté. Před pochodem si vždycky prohlédneme výstavu, pak se povozíme na kolotočích a potom se samozřejmě sejde rodina, máme napečeny pouťové koláče, posedíme i se známými, se sousedy už jsme si také zahráli fotbálek, v obci bývá každý rok také pouťová zábava,“ popsal místní pouťové zvyky Lubomír Weissmann z Bruzovic, který s sebou na pochod vzal i jedenáctiletou neteř Klárku, stejně starého synovce Petra a jejich kamaráda Martina Vaška ze Sedlišť. „Je fajn, že každý rok projdeme jiný kout obce. Člověk tak má příležitost poznat i místa, kam jinak moc nechodí,“ konstatoval Pavel Hrabec z Bruzovic.

Účastníci pochodu si před startem mohli ukrátit čekání prohlídkou tradiční výstavy. Své výpěstky tu představili pěstitelé kaktusů a sukulentů z místního zahrádkářského svazu. Obrázky, na kterých byly zachyceny především různá romantická bruzovická zákoutí, vystavil malíř Ladislav Rusín z Bruzovic, výrobky z keramiky pak jeho dcera Dana Slováková.