Šestatřicet žáků nejdříve řešilo samostatně sadu úloh formou testu. Poté tříčlenné týmy předvedly připravenou prezentaci na téma Naše obec. „Prezentaci jsme dělali dva dny v hodinách Nejtěžší bylo asi zjišťování informací o Bystřici. Zaujalo nás, že to byla knížecí ves a že v katolickém kostele máme oltář od šestnáctého století," shrnul Michal Badura, který v bystřické ZŠ navštěvuje 9.C. „Šli jsme do toho dobrovolně, s technickými věcmi nám pomáhala paní učitelka," usmál se jeho spolužák Jan Folwarczny.

„Mně se na soutěži líbí, že některé děti odejdou od počítačů a udělají prezentaci, která je o městě, ve kterém bydlíme," prohlásil Matěj Sýkora, jenž na 4. ZŠ chodí do 9.A. „Překvapilo nás třeba to, že Frýdek s Místkem spojili za druhé světové války Němci. To jsem nevěděl. Myslel jsem, že to byli až komunisté," poznamenal Matěj Sýkora, jemuž s prezentací pomáhali spolužáci Petr Novotný a Martin Kasala. Ředitel gymnázia a SOŠ Jaroslav Konečný shrnul, že soutěž má nejen zviditelnit školu, ale také prezentovat zajímavosti kraje a čtyřletý obor Veřejnosprávní činnost.

„Test, který žáci psali, je vlastně o té odbornosti, a prezentace je pak o schopnosti komunikace s lidmi, což je u tohoto oboru nezbytné," řekl Jaroslav Konečný. Je rád, že do Paragrafiády se zapojují i školy z Třinecka. Výsledky se hodnotily individuálně, k počtu bodů za prezentaci, které si členové týmů rozdělili rovným dílem, se připočítávaly body z testu.

Vítězkou Paragrafiády 2014 se stala Eva Miřinská (ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek), 2. skončila Pavlína Fišerová (Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Sedliště) a 3. místo obsadila Tereza Kanioková (ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek). „Děti byly velice dobře připravené, vystupovaly velmi příjemně, asertivně. Jsem rád, že si k nám našly cestu a věřím, že se s nimi setkáme i v budoucnu, například u přijímacích zkoušek," konstatoval Jaroslav Konečný.