Soutěže se zúčastnilo 17 týmů dětí 4. tříd, 20 týmů 8. tříd a také 18 týmů dětí 6. tříd, které se nově účastní projektu KPR do škol.

Hned po slavnostním zahájení, kterého se účastnili také zástupci Města Frýdek-Místek a Nemocnice ve Frýdku-Místku, byla pro děti a přítomné diváky připravena ukázka resuscitace v reálném čase spolu v součinnosti se záchrannou službou - výjezdové stanoviště Frýdek-Místek.

Muž vinu odmítl.
Málem ubil v Třinci sekerou muže, podezříval ho z krádeže telefonu. Spletl se

Poté se již všechny děti zapotily u písemného testu. S testem se popraly statečně a následně se vrhly na další disciplínu, a to řešení akutních stavů. Konkrétně se jednalo o stavění krvácení, řešení zlomenin, bezvědomí, křeče, ale i poskytnutí první pomoci u infarktu či cévní mozkové příhody. Také v letošním roce byli do soutěže zapojeni figuranti, kteří byli namaskováni podle konkrétního zranění či onemocnění.

Děti musely prokázat své znalosti také v komunikaci s postiženým, přivolání zdravotnické záchranné služby a následném ošetření zranění. Poslední úkol, který musely děti plnit, bylo provedení kardiopulmonální resuscitace (KPR). Této nelehké části se opět chopily s velkou odpovědností. Všechny tři disciplíny se bodově hodnotily a konečný výsledek ukázal bodovou shodu u 8 týmů, proto byl letošní ročník obohacen o prémiové kolo, které rozhodlo o finálním pořadí:

Požár, Frýdek-Místek, zásah hasičů, 5. května 2024.
VIDEO: Noční požár ve Frýdku-Místku. Evakuace dětí i záchrana kočky

Za 4. třídy: 1. místo Julie Kučová a Patrik Fajkus z 1. ZŠ, 2. místo Ester Lelková a Eliška Šrubařová ze 7. ZŠ, 3. místo Lenka Svrčinová a Sebastian Galgonek z 5. ZŠ.
Za 6. třídy: 1. místo Ema Prokešová a Nikol Pochvalitová ze 6. ZŠ, 2. místo Václav Godiš a Laura Lýsková z 2. ZŠ, 3. místo Sára Bogdová a Václav Kaduch ze 6. ZŠ.
Za 8. třídy: 1. místo Barbora Boščíková a Rudolf Fiedler ze 7. ZŠ, 2. místo David Bílek a Marek Bača ze 7. ZŠ, 3. místo Erika Běčáková a Sofie Matějová ze 6. ZŠ.

Všechny umístěné děti si odnesly hodnotné ceny. Také Město Frýdek-Místek ocenilo výherce praktickými dárky. Samozřejmostí byly poháry a medaile, které věnovala prodejna Decathlon Frýdek-Místek. Mimo to všechny zúčastněné děti obdržely praktický balíček první pomoci vhodný do aktovky či batohu.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo uspořádat již třetí ročník soutěže Mladý záchranář. Tato akce představuje významný milník v našem dlouhotrvajícím úsilí podporovat vzdělávání dětí v oblasti první pomoci. Děkuji všem zaměstnancům nemocnice, kteří se na organizaci soutěže podíleli, a všem partnerům, kteří nám pomohli udělat tuto akci skvělou. Mám radost z hojné účasti dětí a těším se na další ročníky této smysluplné události," uvedl ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

Koupání na splavu U Žida první květnovou sobotu, 4. 5. 2024.
VIDEO: Koupání U Žida ve Frýdku-Místku. Otužilce vystřídali klasičtí plavci

O všechny soutěžící se staral tým 21 lektorů, který usiloval o to, aby soutěž probíhala hladce a spravedlivě tak, aby zvítězil opravdu ten nejlepší tým. Celou soutěž doprovázel také obohacený volný program, kde si všichni mohli vyzkoušet kardiopulmonální resuscitaci, stavění krvácení, oblékání uniforem IZS, transport raněných, poznávání vnitřních orgánů, opičí dráhu a prémiová stanoviště s virtuální realitou, canisterapií a maskováním zranění. Součástí soutěže bylo také vyhlášení nejhezčího obrázku, který malovaly děti 4. tříd přímo na kurzech první pomoci a KPR. Tři nejhezčí obrázky byly oceněny.