Akci pořádala firma Turpil ve spolupráci s Obecním úřadem Vendryně a polskými společnostmi Zaklad zieleni a Gmina goleszów. Přihlášení soutěžící se střetli v pěti hlavních disciplínách. „Měli za úkol vyměnit řetězy a lišty na motorových pilách, druhý úkol byl kombinovaný řez, ve třetím řezali na podložce, káceli na přesnost ve stojanu a sekali na přesnost,“ vyjmenoval jednotlivé soutěže hlavní pořadatel Karel Turoň s tím, že nezapomněli ani na veřejnost. „Kdokoli, kdo už měl osmnáct let, se mohl zapojit do dvou volných disciplín. V té první se přeřezávaly klády ve dvojicích, u druhé se sekalo na přesnost,“ sdělil Karel Turoň, jenž je majitelem firmy Turpil, která se zabývá zahradní technikou.

Celkovým vítězem dřevorubecké soutěže a titulem Slezský dřevorubec 2001 se může pyšnit Lukáš Parma ze SOŠ lesnické a zemědělské ve Frýdku–Místku. Na druhém místě skončil Pavel Noga, který reprezentoval obec Písek a třetí pozici získal Jakub Škrobánek, který byl rovněž z frýdecko–místecké SOŠ lesnické a zemědělské.

Tři nejlepší dřevorubci se mohli těšit na velmi zajímavé ceny. „Vítěz získal motorovou pilu v hodnotě dvaceti tisíc korun, druhého jsme odměnili drtičem za pět tisíc korun a třetí si domů odvezl fošny a brikety,“ dodal Turoň, kterého nepotěšilo jen špatné počasí. „Ten déšť nám nejen podstatným způsobem ovlivnil připravený program, ale také se podepsal na slabé účasti. Pokud by bylo hezky, přišlo by určitě přes tisíc lidí. Snad se nám to lépe vydaří v příštím roce,“ hleděl optimisticky do budoucnosti Turoň.

Lidé, kteří se kvůli dešťovým kapkám, schovávali pod přístřeškem, přesto špatnou náladou netrpěli. „Přišel jsem sem ze zvědavosti. Je tu dobře, i když prší. Počasí si objednat prostě nejde. Dřevorubci jsou ale tvrdí chlapi, takže je nějaká voda rozhodně nemůže rozhodit. V lese jsou na to zvyklí,“ pousmál se Richard Niedoba, který bydlí nedaleko zdejšího areálu.

Pro příchozí bylo zajištěno bohaté občerstvení a slezská kuchyň. „Dřevorubecká soutěž se mi moc líbí. Je jasné, že pokud by nepršelo, zavítalo by sem mnohem více lidí. Já si tím ale dobrou náladu stejně pokazit nenechám. Je se na co koukat, mají tady výborné jídlo a pití,“ hodnotil další návštěvník. „Celá akce skončila v sedmnáct hodin,“ uzavřel pořadatel Turoň.