V minulosti firma Ekotrend Ludky vyráběla z plastových víček třeba zatravňovací panely. Teď, když pro ně nemá odbyt, je nevyrábí. Ale dál víčka vykupuje a naplněné pytle zatím schraňuje v domě. „Nechávám si to teď doma. Slíbili jsme organizátorům soutěže, že to budeme vykupovat. Když už se to jednou děti naučí, nechci, aby s tím přestaly. A děcka za to mají výlet,“ říká jednatel společnosti Ekotrend Ludky Jiří Šesták.

Soutěž ve sběru víček z pet-lahví, které pořádá občanské sdružení SkaKs Dakota, se koná v Moravskoslezském kraji už pátým rokem. A sbírání víček děti baví, každý rok se jich vybralo a svezlo více, v posledním ročníku už přes šedesát tun. „Některé školy letos po informacích, že víčka nikdo nechce, přestaly sbírat. Ale my máme odbyt zajištěn. Soutěž pokračuje,“ upozornil Štefan Greš ze sdružení SkaKs Dakota.
Na třídění plastů si zvykly jak děti, tak dospělí. Víčka v Ostravě sbírají desítky jednotlivců i různě velkých kolektivů.

Víčka i starý papír sbírají například i žáci Základní školy Dětská v Ostravě-Porubě. „Děti to sbírají s nadšením. Sběrové dny sice teď nevyhlašujeme už tak často, ale žáci se ptají, kdy se bude sběr konat, mají už ho nachystaný třeba ve sklepě,“ uvedl zástupce pro 2. stupeň Tomáš Kalus. Podle něj by bylo rozhodně škoda, kdyby byly podobné soutěže, které motivují děti k ekologickému chování, zastaveny.

Školy v Moravskoslezském kraji mají vlastně štěstí. V jiných krajích, kde víčka také sbírali, se jim teď totiž povalují po chodbách. Špatná je například situace v Ústeckém kraji. „Nasbíraná víčka nám tu leží v pytlích. Oslovili jsme sedm firem, ale nikdo je nechce,“ uvedla učitelka z Mateřské školy Most.

Jiří Šesták z Ekotrendu Ludky míní, že je jeden z posledních, který víčka odebírá. Nyní totiž nikdo neví, kdy se zájem o výrobky z plastových víček obnoví. „Všechno to platím a mám to doma. Už jsem s tím chtěl seknout, ale pak sem si řekl, že je mi líto to tak zastavit,“ říká Šesták.
Podobná situace panuje i u soutěže ve sbírání papíru, kterou organizuje společnost OZO Ostrava. Také o papír mají zpracovatelé malý zájem, OZO už loni v prosinci pozastavilo jeho výkup. Soutěž pro děti ale běží dál. Letos se do ní zapojilo 72 ostravských škol. Společnost OZO oznámila, že školy nemusejí mít obavy, že od nich nasbíraný papír neodvezou. „Výkupní ceny byly sice sníženy na minimum, ale o finanční odměny na konci roku se hraje stále,“ uvedl ředitel společnosti OZO Karel Belda. Třídění odpadu hodlá nadále podporovat i město Ostrava. „Kontinuita tříděného odpadu musí pokračovat i za cenu finančních ztrát nebo pozastavení odbytu. Nemůžeme si dovolit dětem říct: Děti, je krize, nebudeme třídit,“ vysvětlila nedávno Regina Kuchtová, vedoucí odboru komunálního a bytového Magistrátu města Ostravy.