„Mezinárodní výstavy vynálezů, jako je Invent Arena, jsou současným trendem. Každý rok jich celosvětově bývá kolem 20, v Česku se jedná o unikátní akci. Třinec se tak zařadí mezi města jakými jsou například Ženeva, Norimberk, Soul či Santa Clara v Silicon Valley. Na výstavě bude možné prezentovat své inovace na skutečně prestižní úrovni,“ přibližuje Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů.

Obsazenost hotelů na Frýdeckomístecku kvůli hokejovému šampionátu.
Hotely na Frýdecko-Místecku mají jen pár volných míst během mistrovství světa

Stejně jako se rozšiřuje počet vystavovatelů s přihlášenými patenty, stále více bohatne také doprovodný program, který bude probíhat po oba dny uvnitř Werk Areny a také v jejím přilehlém okolí. Novinkou, na kterou pořadatelé chtějí nalákat veřejnost, bude část programu Výcvik pro budoucí astronauty, v rámci které si návštěvníci budou moct vyzkoušet, co zažívá kosmonaut při letu do vesmíru na 3D simulátoru přetížení neboli gyroskopu. Ten bude zapůjčen z Dolní oblasti Vítkovice - Velkého světa techniky.

Se svou přednáškou mimo jiné vystoupí Michael Rada, autor konceptu Průmysl 5.0. Ve své teorii tvrdí, že základem průmyslu 5.0 je systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání, tzv. industrial upcycling, a prioritou je využití pracovní síly strojů a lidí a jejich synergické propojení. Cílem je dostat se z virtuálního prostředí opět do toho reálného. Podle Rady není Průmysl 5.0 pátou průmyslovou revolucí, ale jde o první průmyslovou evoluci řízenou člověkem.

Záchranáři zasahovali ve státní svátek Dne vítězství u úrazů na několika místech Moravskoslezského kraje.
Muž z Frýdku-Místku se poranil bruskou. Záchranáři v kraji měli ve svátek frmol

„Invent Arena je v první řadě ukázka aplikované vědy. Návštěvníci mohou vidět věci, o kterých se v masových médiích příliš nepíše, protože nevyvolávají strach ani bulvární senzaci. Nicméně nové patenty nebo jakákoliv jiná kreativa svými multiplikačními efekty na trhu můžou zásadně změnit náš každodenní život. Proto jsme duchem přijali akci za svou a snažíme se skrze vzdělávací a doprovodný program motivovat veřejnost ke kreativitě,“ doplňuje za pořadatele Vojtěch Dohnal.

Vstup na výstavu a všechny doprovodné akce bude zdarma.