Podle dřívějších informací chce hnojnický zámek přeměnit na své sídlo a v plánu má i obnovu zámeckého parku. Podrobnosti měl sdělit na schůzce, která proběhla na třinecké radnici.

Nového vlastníka, který zchátralý objekt kupuje od důchodkyně Jaroslavy Krejčí, nečeká zrovna snadná práce. Náklady na celkovou rekonstrukci se loni odhadovaly na dvacet až čtyřicet milionů korun.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Některé méně nákladné záležitosti ale nesnesou odklad. „Na zámku je třeba neprodleně přistoupit k základním úpravám. Opravit okapy, zabezpečit okna. Aby tam nezatékalo a aby se tam nedostávali bezdomovci,“ poznamenala před schůzkou s budoucím majitelem zámku Helena Krausová z třineckého odboru školství, kultura a tělovýchovy, která má na starosti památkovou péči.

Jaroslava Krejčí, které zámek patří od jara 2009, provedla podle Krausové jen velmi drobné opravy. „Doložila i nějaké faktury, ale byly to maličkosti. Zástupce paní Krejčí říká, že překontrolovali i střechu,“ uvedla.

Oprava se za jednu sezonu zvládnout nedá, tvrdí památkář

Pokud Španěl skutečně zámek získá, veškeré opravy budou povolovány v Třinci. Důležité přitom bude stanovisko památkářů. Libor Telařík z ostravské pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) o avizované vlastnické změně slyšel, oficiálně ale ještě s nikým nemluvil. „Bylo by dobré, kdyby se na nás nakontaktoval,“ prohlásil k zájemci o památku.

Osud hnojnického zámku bude sledován ještě pečlivěji než v minulosti, a to nejen proto, že podobná památka v nedaleké Ropici je už prakticky „odepsaná“. - více ZDE

Podle Telaříka je ale předčasné dělat jakékoli závěry. Víc budou památkáři vědět, až investor předloží projektovou dokumentaci, NPÚ bude trvat i na prohlídce na místě. „Doufejme, že tam ještě drží střecha,“ poznamenal k současnému stavu zámku Hnojník. Má informace o rozbitém okně a poškozených dveřích, což je podle něj „loňská záležitost“. „Asi se tam někdo dobýval dovnitř,“ naznačil památkář. K dotazu, jak dlouho může rekonstrukce zámečku trvat, Telařík poznamenal: „Myslím si, že se to nedá zvládnout za jednu sezonu."