Darina z Frýdku-Místku pamatuje jez na 26,650 kilometru řeky Ostravice jako malé dítě, nyní se tu vrací s vlastními potomky a patří k lidem, kteří na toto místo nedají – hlavně v tropickém počasí – dopustit. Byla zde i tento týden, konkrétně ve středu 20. července. „Dorazili jsme v deset dopoledne, teď je půl druhé a dětem se odtud nechce,“ popisuje Darina u splavu U Žida mezi Starým Městem a jižním koncem Frýdku-Místku. Zdejší prostředí směle konkuruje (pro mnohé také předčí) venkovním koupalištím, anebo bazénům.

Společnost Distep začala vyklízet hotel Centrum ve Frýdku-Místku v květnu 2022.
Památka na socialistickou ikonu: Frýdek-Místek draží sklenice z hotelu Centrum

„Čistá voda z řeky…“ prozrazuje kulatější pán libující si přímo pod spádem jezu. Vodohospodáři samozřejmě i tady vyvěsili tabulku s upozorněním, že koupání je na vlastní nebezpečí. Každopádně je splav od roku 2018 po obnově, nechybí prostor s malou hloubkou pro nejmenší děti. Zhruba od poledne se i v pracovní den především západní břeh u Ostravice plní lidmi přicházejícími o samotě, s pejskem, s rodinou, kamarády, přinášející si deky, slunečníky, sedáky, anebo jen pivo i jiné občerstvení ze stánku nedaleko. Jez v dnešní podobě mají za hezčí i bezpečnější.

Tradici koupání přebírá další generace 

„Teď tu zdejší tradici koupání předáváme další generaci,“ směje se Darina, která má U Žida dvojčata Elenku s Františkem, kamarádku Nikolu a syna Tadeáška. Po osvěžení v době asi největšího vedra – na sluníčku teploměr šplhá ke čtyřiceti – plánují ještě odpoledne bazének na zahradě. „Lidé to tady milují v létě, v zimě. Já však patřím k těm prvním, na otužilce rozrážející led se chodívám jen dívat,“ konstatuje pejskař na dece. Zejména mladší ročníky pak neodolávají adrenalinovému skoku ze splavu či betonové konstrukce do Ostravice. Voda v ní je příjemně studená.

Hospůdka Opálená se nachází ve svahu stejnojmenné sjezdovky.
Beskydská hospůdka na Opálené, skvělé borůvkové knedlíky, likér a portáši

„Stejně jako naše pivo,“ tvrdí dámy ve stánku pojmenovaném – jak jinak – U Žida. Pod novým provozovatelem jde nahoru úroveň jídla i pití, ale také okolí s pláckem na plážový volejbal, hřištěm pro děti či lavičkami. S třetí hodinou odpoledne, kdy tu přichází nejvíce lidí otevře i druhý bufet.