„Vedení statutárního města rozhodlo, že v letošním roce bude nově vyzdobena ulice T. G. Masaryka ve frýdecké části města. V úseku od Kostíkova náměstí po Rubikovu křižovatku bude pět nových typů ledově bíle svítících girland a od křižovatky po magistrát města bude 14 nových zelených hvězd, které budou rovněž zářit bílými světly,“ uvedl předseda představenstva TS Jaromír Kohut.

Výměna má uspořit energii a také vést k nižším nákladům na údržbu. Původní ozdoby technické služby repasují, vyměňují obyčejné vláknové žárovky na LED, pak se ozdoby představí v plné kráse v místní části Zelinkovice. Vánoční výzdoba po městě se rozzáří 27. listopadu společně se slavnostním rozsvícením vánočního stromu na náměstí Svobody.

V příštím roce je v plánu obnova a rozšíření výzdoby například v ulicích 8. pěšího pluku, Bruzovská nebo Revoluční. Podle výsledků průzkumu, který každoročně vyjadřuje spokojenost obyvatel města s prací technických služeb, se totiž lidem líbí vánoční výzdoba stále méně. S úrovní vánoční výzdoby bylo letos spokojeno 81,7 procenta dotazovaných. Nejvyšší procento spokojenosti bylo dosaženo v letech 2005 až 2007, kdy se pohybovalo nad 90 procenty. Nespokojeno bylo v letošním roce dvanáct procent lidí. 

Třinec rozzáří nové dekorace za čtvrt milionu

Sváteční předvánoční atmosféru navodí světelná výzdoba tradičně také v Třinci. Na některých místech budou dekorace nově doplněny.

Premiérově se lidé mohou těšit i na rozzáření Lidické ulice v úseku od kruhového objezdu poblíž prodejny Lidl po křižovatku s Tyršovou ulicí. Doplněna bude rovněž vánoční výzdoba v Jablunkovské ulici, kde se vedle stávající výzdoby objeví nový motiv, a to v úseku od ulice Okružní po Mánesovu. „Bohatší sváteční osvětlení dostane i vánoční strom na náměstí Svobody. Náklady na pořízení nových světelných dekorací činily zhruba 250 tisíc korun," řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová.

Obměna potkala třinecké dekorace už minulý rok. Podle Šárky Szlaurové nová vánoční LED světélka rozsvítila například Lidickou a Nádražní ulici a vystřídala tak zastaralé a na spotřebu velmi náročné dekorace.

„Stromečky, vločky a další světýlka s vánočními motivy zdobí tradičně ve Starém Městě náměstí Míru a ulice 1. máje, Staroměstskou a Nádražní, na Terase a v Lyžbicích pak svátečně zazáří náměstí Svobody, náměstí T.G.M. a ulice Lidickou, na Sosně ulici Sosnovou," popsala Šárka Szlaurová s tím, že také letos bude na osmi místech nazdobeno několik stromů, včetně nejvyššího jehličnanu na náměstí Svobody před tamním kulturním domem.

Strom se slavnostně rozzáří v době mikulášského jarmarku v neděli 6. prosince v 16.30 hodin. Přítomná bude starostka Třince Věra Palkovská a zástupci církví. „Ostatní světelné dekorace v ulicích města se rozzáří už v pátek 4. prosince. Vánoční osvětlení bude dokreslovat sváteční atmosféru do Tří králů," uzavřela mluvčí třinecké radnice. 

Frýdlant budou poprvé zdobit dva vánoční stromy. Bude i u radnice

Novinky v oblasti vánočních dekorací přichystalo také vedení Frýdlantu nad Ostravicí. Poprvé se do vánoční atmosféry ponoří nově rekonstruovaná Nádražní ulice a část frýdlantské Nové Vsi a Lubna.

„Novinkou pro tento rok budou dva vánoční stromy. Jeden je tradičně situován u budovy městského úřadu poblíž kruhového objezdu. Nově bude strom osazen i na náměstí před radnicí, kde budou probíhat vánoční trhy," uvedla starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová.

Doplnila, že kácení, osazení a doprava vánočního stromu vyjde městskou kasu na 25 tisíc korun. „Jeden strom jsme ale získali darem," doplnila starostka.

Náklady na opravy a instalaci vánoční výzdoby činí podle Heleny Pešatové 50 tisíc korun, na dalších 30 tisíc vyjdou následné opravy a údržba dekorací.

Vánoční výzdobu mají ve Frýdlantu už nainstalovanou, rozsvěcování vánočního stromu s doprovodným programem a adventními trhy se uskuteční v pátek 27. listopadu. O den později začne tradiční vánoční výstava zahrádkářů.