Starostové devíti obcí mluvili o diskriminaci a protekci, naopak zástupci obcí, které se o dotace mohou ucházet, výběr označili za transparentní a odborně zvládnutý. Kritici tvrdili, že některé obce proto ze svazku vystoupí, případně pozastaví své členství, nic z toho se ale neděje hromadně.

Usnesení o pozastavení členství existuje v Mostech u Jablunkova. Starosta Milan Procházka říká, že tento stav potrvá do komunálních voleb. „Ať rozhodnou další zastupitelé, jestli se dál budeme účastnit společných akcí,“ uvedl. Sám si však myslí, že SOJ nefunguje tak, jak by mělo. „Deklarovaná soudržnost tady není,“ prohlásil.

Borski: Neberu to osobně, mluvím se všemi

„Vztahy starostů obcí SOJ jsou narušené, o tom není pochyb. Co se mě týká, neberu to osobně, normálně se všemi starosty komunikuji. Co se stalo, již nelze vrátit zpět,“ poznamenal starosta Hrádku Robert Borski.

„Demonstrativní, silné gesto zvláště před volbami patří k obvyklým výrazovým prostředkům nejednoho starosty. Ale rozhodnutí pod vlivem emocí nejsou vždy ta nejlepší. Proto nebudu stávajícímu zastupitelstvu navrhovat vystoupení z tohoto svazku. Po volbách budou ve všech obcích nová zastupitelstva, ty ať rozhodnou,“ pravil Borski. „Aby mělo sdružování obcí Jablunkovska smysl i v budoucnu, je třeba modifikovat „společného jmenovatele“. V praxi totiž obvykle převládnou zájmy jednotlivých obcí nad zájmy celku – pakliže jsou spolu v konfliktu. Což je celkem normální a přirozené. Možná volnější, takzvaný bezpříspěvkový model SOJ by byl po časově neohraničené následující období vhodnější,“ navrhuje Robert Borski.

V Nýdku raději o ničem nehlasovali

Starosta Nýdku Jan Konečný uvedl, že obecní zastupitelé nakonec o ničem nehlasovali, přestože se to zvažovalo. Důvodem jsou právě blížící se volby. „Samozřejmě se to projednávalo, ale nikdo neví, jestli tam budeme, nebo nebudeme. Tak aby nám někdo nevyčítal, že jsme třeba ze SOJ vystoupili,“ uvedl nýdecký starosta. Také on nicméně patří ke kritikům poměrů ve sdružení. „Myslím si, ten výběr nebyl až tak objektivní,“ řekl k vytipovaným projektům. - přečtěte si také: Mezi starosty to vře kvůli projektům na Jablunkovsku

Sdružení obcí Jablunkovska, které bylo založeno už v roce 1995, v červnu změnilo svého předsedu. Do čela byl zvolen starosta Písečné a dosavadní místopředseda SOJ David Ćmiel. Vystřídal bukoveckého starostu Petra Jalowiczora, jenž se stal na jaře poslancem. Ćmiel míní, že rozhodnutí Mostů je ojedinělou záležitostí a že spory se časem podaří urovnat. „Já si myslím, že ta situace se postupně uklidňuje a že to pro SOJ nebude tak kritické,“ doufá.