Druhá část festivalu pouličního umění United Colours představila ve Frýdku-Místku ve spojení s festivalem Sweetsen fest šest hvězd streetartu. Tři Češi a tři Rakušané od včerejška malují na nájezd a sloupy u haly Polárka.

Za festivalem stojí Nikola Vavrous alias Khoma. „Chodíme mezi šedými bloky domů, v anonymních podchodech a v ulicích do kterých se zakousl zub času. Chtěl jsem přetvořit ulice v otevřené galerie, kudy by byla radost procházet," vysvětluje svůj nápad Vavrous.

Podle ředitele KulturyFM Jakuba Tichého jsou ohlasy na vzniklé malby pozitivní. „Street art je pořád ještě trochu kontroverzní téma. Zpětná vazba nás zatím vždy příjemně překvapila, když pominu vyložené škarohlídy, reakce veřejnosti jsou velmi pozitivní," pochvaluje si Tichý.

Lokalita přehrady Olešná je v létě častým cílem rekreantů. Nejvíce láká aquapark. Ilustrační foto.
Kempaře čekají na Olešné změny

Malby sprejerů mají skoro pokaždé nějaké téma například u podchodu u místeckého tržiště jsou to báje a pověsti z Frýdecka a okolí. „U nájezdu protentokrát umělci téma mít nebudou, dáváme prostor vlastní invenci jednotlivých autorů," upřesnil Vavrous.

Festival doprovází kreativní workshop, během kterého mohou zájemci malovat na plot ohraničující bývalé ředitelství firmy Slezan. „Připravíme obrys nápisu „Frýdek-Místek 750 let," který budou vybarvovat všichni, kdo budou mít zájem. Společně tak dáme novou tvář oplocení areálu Slezan naproti McDonaldu," uvedl Vavrous.

U příležitosti 750. výročí založení města má letos festival několik dílů. Nové tváře se tak dočkal podchod pod Beskydskou ulicí, podchod u místeckého tržiště a nyní také nájezd u haly Polárka. Poslední má být Mural Art v září, kdy je naplánovaná velkoplošná malba.

Michaela Lebedíková

Na náměstí Svobody v Místku vyroste nová kašna.
Práce na nové kašně budou pokračovat