VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen kempům sezonu dohnat nepomohl

Frýdek-Místek – Provozovatelům letních tábořišť letošní letní sezona příliš nadšení nepřinesla.

10.9.2008
SDÍLEJ:

DOVOLENKOVÁ POHODA. Manželé Slámovi a Wankeovi z Velkých Hoštic na Opavsku spolu s dětmi každoročně tráví několik volných dní ve frýdecko–místeckém Autokempu Olešná.Foto: DENÍK/Jana Rumianová

Výjimkou není ani místecký Autokemp Olešná. Tržby za první dva letní měsíce tu měli silně podprůměrné a ani teplý srpen už ztrátu vynahradit nedokázal.

Přitom ještě koncem července se situace zdála být celkem nadějná. „Červen a červenec byly co do návštěvnosti dosti špatné. Pokud pršelo, hostů jsme měli velmi málo. Stačilo ale pár slunečných dnů a kemp se začal rychle zaplňovat,“ popsal průběh sezony správce Autokempu Olešná, který provozuje městská společnost TS, Richard Chudík.

Ačkoliv začátek sezony hodnotil jako velmi podprůměrný, ještě v polovině prázdnin situaci viděl optimisticky. „Pokud bude hezky, mohli bychom kapacitu kempu naplnit až na sto procent,“ doufal správce. Ani slunečný a příjemně teplý srpen ale dohnat ztrátu nepomohl.

„Celkové tržby letos dosáhly oproti loňskému roku jen asi 76 procent. Letošní srpen, stejně jako ten loňský, se sice vydařil, ale na vyrovnání ztráty to nestačilo,“ konstatoval ředitel společnosti TS Jaromír Kohut.

Při hezkém počasí se zdejší hosté nejvíce rekrutují z řad Čechů. „Když se však zatáhne, našimi hosty bývají spíše cizinci, nejčastěji Holanďané, Němci, Rakušané, Finové a Poláci,“ vyjmenoval správce kempu. Dodal, že se na Olešnou mnoho cizinců rádo vrací. Pro návštěvníky je tu největším lákadlem sousední aquapark a samotná přehrada Olešná láká také rybáře. „Rybářskou povolenku na přehrady Olešnou a Bašku si rybáři mohou koupit přímo u nás v kempu,“ pověděl Richard Chudík.

Pestré zázemí tu najdou i sportovně založení rekreanti. „Hitem letošní sezony byl jednoznačně osvěžující a velmi zábavný vodní fotbal, který se hraje lehkým míčem na kluzkém mokrém povrchu nafukovacího hřiště,“ dodal správce kempu.

„V Autokempu Olešná jsme letos trávili část dovolené už po čtvrté. Vracíme se sem rádi, líbí se nám tady a příští rok přijedeme zas. Výhoda je, že nás neomezuje žádný dlouho dopředu naplánovaný termín. Prostě vždycky počkáme na hezké počasí a vyrazíme,“ pověděli návštěvníci kempu Gabriela a Mojmír Slámovi.

„Přijelo nás sem dohromady osm, z toho čtyři děti. Každý rok pro děti vymýšlíme nějaké překvapení, letos jsme například uspořádali karneval v maskách,“ doplnili jejich přátelé Marcela a Fredy Wankeovi, kteří na Olešnou přijeli z Velkých Hoštic na Opavsku. (jr)

Frýdlantský autocamp vyhledali i Afričané

Frýdlant nad Ostravicí (jr) – Do Autocampu Beskydy letos na pár dnů přijeli i turisté z Tanzánie, Nového Zélandu nebo Austrálie. Uplynulou sezonu ale provozovatel celkově hodnotí jako silně podprůměrnou.

„V porovnání s loňským rokem byla letošní sezóna asi o polovinu slabší. Kromě nepříliš vydařeného počasí se v první polovině léta na úbytku rekreantů podepsala i silná koruna,“ konstatoval správce Autocampu Beskydy ve Frýdlantu nad Ostravicí Zdenko Chovanec. „Kvůli silné koruně se cena dovolené u nás hostům ze zahraničí prodražila a pro Čechy byly naopak výhodnější zájezdy do zahraničí. Mnoho českých návštěvníků a lidí, kteří tradičně volí levnější dovolenou v auto-kepech, této situace využilo a na dovolenou odjelo do ciziny,“ vysvětlil Zdenko Chovanec.

Zahraniční klientela tvoří ve frýdlantském autocampu zhruba patnáct procent všech návštěvníků. Někteří z nich dorazili i z velmi vzdálených a pro Čechy exotických zemí. „Letos k nám mezi dalšími zahraničními turisty zavítali například i hosté z africké Tanzanie, Nového Zélandu či Austrálie,“ pověděl správce kempu. Hlavním cílem cest těchto cizinců je ovšem obvykle Vídeň, odkud pak vyjíždějí navštívit koncentrační tábor v polské Osvětimi. „Cestou se zastaví právě u nás. Někteří se tady také pár dnů zdrží a této zastávky využijí k výletům do Beskyd, hlavně pak na Lysou horu,“ upřesnil správce kempu.

Na nevydařené sezoně ovšem mělo svůj podíl i chladné počasí na začátku léta. Frýdlantský Autocamp Beskydy se svým hostům snaží občasnou nepřízeň počasí vynahradit alespoň tím, že zdejší návštěvníci mohou využít desetiprocentní slevu při návštěvě frýdlantského sportovního a relaxačního centra Kotelna.


Převzal kemp a neprodělal

Lučina (lew) - Camp Lučina u Žermanické přehrady provozuje od května Ivo Fajkus. Je spokojen, že při premiérové sezoně neprodělal.

„Méně vydařený byl červenec, špatné počasí bylo hlavně na jeho začátku. Ale těžko říct, mám to teprve prvním rokem, takže nemůžu s ničím porovnávat,“ uvedl Ivo Fajkus.

Camp Lučina předtím provozovala stejnojmenná firma, ve které má obec stoprocentní podíl. Fajkus vyhrál výběrové řízení a kemp má v nájmu jako fyzická osoba. V prvním roce prý neprodělal, tržby podle něj zaplatily nájem a režii. Na rozdíl od aquaparků a letních koupališť se návštěvnost koupacích míst v přírodě odvíjí také od kvality vody. Slunečné počasí přitom přehradám neprospívá.

„Letos byla výborná kvalita vody a plný stav, žádná hygienická omezení. Loni byla přehrada bez vody už v létě a v červenci přišel zákaz kvůli sinicím,“ poznamenal Ivo Fajkus. Podle svých slov předpovědi meteorologů nesleduje, protože počasí stejně neovlivní. Sezona v Lučině potrvá do 30. září. Přehrada je jednou z mála možností, jak může obec přilákat turisty. Počet lidí, kteří mají díky kempu práci, Fajkus nesdělil. Kolik do kempu zavítalo návštěvníků, nájemce zatím nepočítal.

„Ale byly to určitě stovky lidí. Přijížděli z celé republiky, což mě docela překvapilo, z cizinců to byli hlavně Holanďané v přívěsech a Poláci. Rezervace se i přes špatné počasí rušily minimálně. Teď většinou na víkend jezdí rybáři, motorkáři, bude tady sraz trabantistů,“ připomněl Ivo Fajkus. Sezona s velkými výkyvy počasí jej neodradila. „Každý rok je jiný a pokaždé to nevyjde,“ prohlásil.

Camp Lučina podle internetových stránek obce nabízí pro stanování plochu o rozloze přibližně jednoho hektaru, je zda rovněž 42 chatek a restaurace s turistickou ubytovnou pro dalších 34 lidí.


Podle policistů ubylo krádeží v autokempech


Region (sru) – Ze statistik policie vyplynulo, že se během letošní sezony stalo v kempech na Frýdecko-Místecku podstatně méně krádeží, než tomu bylo loni.

Policie pravidelně sleduje počet krádeží v kempech už od 1. května. „Do čtvrtého září jsme měli nahlášeny čtyři případy, kdy pachatelé okradli rekreanty u některé z přehrad na Frýdecko-Místecku. Ve stejném období loňského roku jsme měli takovýchto krádeží už jedenáct. Proto jsme zaznamenali výrazný pokles,“ porovnával data frýdecko-místecký policejní mluvčí. Mezi poškozenými „dovolenkáři“ byl například jeden v kempu Lučině, kterému zloděj ukradl platební kartu. V Soběšovicích se jakýsi nenechavec zase vplížil do obytného přívěsu, kde rodinu připravil o tašku s cennostmi. O finanční hotovost přišel rekreant po „útoku“ poberty u přehrady v Bašce.

Na léto 2007 ovšem neměl dobré vzpomínky pár z Holandska, který trávil dovolenou v autokempu u přehrady Olešná ve Frýdku-Místku. „Jednačtyřicetiletý cizinec a o dva jeho o dva roky mladší žena si nechali jen na patnáct minut otevřený karavan, čehož využil neznámý pachatel. Cizincům odcizil notebook, peněženku s finanční hotovostí sto euro, platební kartu, dioptrické brýle, kontaktní čočky, bižuterii a další osobní věci,“ potvrdila krátce po činu tehdejší frýdecko-místecká policejní mluvčí Ilona Branžovská s tím, že celková škoda činila třiačtyřicet tisíc korun. Drzý pachatel se loni objevil i v Lučině, kde se u vodní nádrže dokonce zmocnil celého automobilu. Na stejném místě policisté prošetřovali i krádež horského kola.


Na dovolenou jezdí k vodě

Baška/Hradec Králové (mach) – Letní dovolenou tráví již mnoho let v kempech Josef Hrubík z Hradce Králové, který letos zavítal k vodní nádrži v Bašce.

„Bydlím v paneláku, proto chci alespoň během dovolené vypadnout z města a trošku si užít přírody,“ řekl Josef Hrubík, který v Bašce pobýval deset dnů. „V tomto kraji jsem sloužil základní vojenskou službu, proto se zde velice rád vracím. Minulý rok jsem byl na Žermanicích, již několikrát jsem pobýval u Olešné, příští rok asi vyrazím na Těrlickou přehradu,“ vypočetl Hrubík.

Ten si během dovolené neužívá jen koupání. „Pochopitelně se rád natáhnu na sluníčko, ale nebráním se i menším výletům. Někdy chodívám pěšky, jindy si zajedu autem do nějakého městečka v okolí,“ pokračoval Hrubík. V Bašce se mu líbí klid v kempu. „Není to tady velké rozlohou, proto je zde i celkem klid. Navíc do vesnice je to pěšky pár minut,“ svěřil se muž, který s úsměvem přechází i různé řeči o nekvalitní vodě na přehradách.

„Nikdy mě nezajímalo, zda je kvalita vody dobrá, či naopak špatná. Pokud by na takové a podobné věci měl člověk brát ohled, to by téměř nemohl vycházet z domu, nic nepít a také nejíst. Ale to je věc názoru každého,“ pokračoval Hrubík, kterému dovolenou pokazila jediná věc.

„Chtěl jsem si pořádně zahoubařit, ale moc štěstí jsem neměl. Možná jsem navštěvoval špatná místa, nebo jsem měl prostě smůlu. Jinak to zde bylo skvělé, hlavně že vyšlo počasí,“ uzavřel Hrubík.

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška Strašaková, Třinec, nar. 16.11., 50 cm, 3 kg, Nemocnice Třinec.
17

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Fotbalisté MFK Frýdek-Místek U11.

Deník nám fandí: MFK Frýdek-Místek U11, U12 a U13

K symbolům Vánoc patří i betlémy. Kde všude v kraji je najdete?

/FOTOGALERIE/ Vánoční čas je tady a s ním začínají i tradiční a velice oblíbené výstavy betlémů. Deník pro vás zmapoval situaci v regionu, kde je nabídka doopravdy hodně pestrá. Kromě výstav jsou betlémy k vidění prakticky v každém větším kostele, takže možností se vánočně naladit je skutečně dost.

Žháře z Gutů nadále posuzují znalci

Tři mladíci, z nichž dva jsou ve vazbě, jsou nadále v řešení soudních znalců a policie. O jejich budoucnosti by se mělo rozhodnout během příštího roku.

OBRAZEM: Demolice Domu Pionýrů začala

Výstavba nového domu pro seniory v místecké ulici Pionýrů se blíží. Demoliční práce na zchátralém Domě Pionýrů, ze kterého se postupně strhává oplechování střechy a demontuje se vnitřní vybavení, již začaly.

Obliba pumptracku v regionu sílí

Speciální dráhy pro cyklisty a bikery, které se běžně nazývají pumptracky, jsou v regionu stále častější. V pátek se otevírá nový modulární pumptrack ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT