Kandidát, který ve volbách spolupracuje s hnutím Občané spolu nezávislí, získal 12 892 hlasů, což v přepočtu činí 46,18 procenta. Do druhého kola zamíří i poslankyně za KDU-ČSL Pavla Golasowská se 4583 hlasy (16,41 %).

Těsně za ní skončil třinecký lékař Ivo Raška, kterého do voleb vyslalo hnutí ANO. Voliči mu do uren vhodili 4545 hlasů (16,28 %), na druhé místo mu chybělo pouze 38 hlasů. Současný senátor Petr Gawlas z ČSSD skončil na čtvrtém místě s 3730 hlasy (13,36 %).

Rozšířené volební zpravodajství najdetev pondělním tištěném vydání Deníku!

KSČM do senátních voleb navrhlo Gustava Pilcha, předsedu představenstva zemědělského podniku a dlouholetého třineckého zastupitele. Se 1356 hlasy (4,58 %) skončil pátý. Nejméně hlasů voliči dali strojnímu technikovi Janu Osobovi z Úsvitu, a to 806 (2,88 %).

Jiří Cienciala zná ostatní kandidáty do Senátu, kteří neuspěli, a s některými z nich se zkusí spojit kvůli možné spolupráci. „Mně se jedná vždycky o region, a tak jestli ti lidé budou chtít něco pro region udělat, tak určitě budeme tvořit něco pozitivního a vymýšlet nějakou spolupráci," řekl Cienciala.

Golasowská řekla, že z výsledku má radost, ale je tak čerstvý, že konkrétní strategii do druhého kola voleb ještě nemá. „Bude záležet na domluvách a jednáních hlavně v našem volebním štábu. Já jsem svoji volební kampaň založila na kontaktu s lidmi, tak si myslím, že to je možná jeden z důvodů, pro který mi ti lidé dali hlasy," řekla.

O funkci se v obvodu ucházeli i lékař Ivo Raška (ANO), který skončil na třetím místě, když ho od druhé Golasowské dělilo 38 hlasů. Šlo o nejtěsnější rozdíl, který v tomto kole voleb zajistil postup.

Gawlas před šesti lety zvítězil ve druhém kole voleb, když získal 51,54 procenta hlasů. Porazil tehdy Stanislava Czudka z Věcí veřejných. V prvním kole voleb tehdy k urnám dorazilo 45 procent voličů, letos účast voličů dosáhla 31 procent.

Krajské a senátní volby 2016 pro vás redaktoři Deníku již od pátečního odpoledne: 

Celá on-line reportáž ZDE

Vizitky kandidátů postupujících do druhého kola senátní voleb:

Jiří Cienciala (66; nestraník za OBČANÉ SPOLU – NEZÁVISLÍ) – vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Jiřího Rusnoka. Většinu své kariéry spojil s Třineckými železárnami, byl mimo jiné vedoucím oddělení robotiky (1987 až 1991), ředitelem pro vývoj a obchod ve strojírenské divizi (1991 až 1997) a nakonec generální ředitelem společnosti (1997 až 2011). Po odchodu z čela firmy působil v její dozorčí radě. Je považován za schopného manažera, v roce 2008 například vyhrál anketu Manažer roku. Vystudoval systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě, na škole také externě vyučoval. Před nástupem do Rusnokovy vlády se k pedagogické činnosti vrátil, byl rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě (od 2015 Vysoká škola podnikání a práva).

Pavla Golasowská (52; KDU-ČSL) – poslankyně a zastupitelka Třince. Absolvovala Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého a Caritas – Vyšší odbornou školu sociální Olomouc. V letech 1993 až 2003 vyučovala náboženství, pracovala ve Slezské diakonii a v roce 2009 se stala členkou KDU-ČSL, za níž byla v roce 2010 zvolena zastupitelkou města Třinec. Mandát obhájila i v dalších volbách. Od prosince 2014 je poslankyní parlamentu, kam se dostala jako náhradnice. Neúspěšně kandidovala v krajských volbách v roce 2012. Je vdaná a má šest dětí.