Pětipodlažní dům s byty, nebytovými prostory a podzemní garáží má stát mezi ulicemi Slezská a Štefánikova. Investorem je Milan Holec, jemuž patří stejnojmenná stavební firma. První pozemky získal už v devadesátých letech, stěžovatelé se ale začali ozývat až v loňském roce, kdy Holec svůj původní záměr rozšířil a chystal žádost o územní rozhodnutí. Proti stavbě se v petici během devíti dnů postavilo 1022 lidí.

Téma nyní znovu otevřel Kamil Turek, jenž zopakoval, že obyvatelé sídliště mají mnoho námitek. „Upozornil bych na neřešení problému se zásahy hasičských jednotek,“ pravil. Zastupitel a šéf třineckých hasičů Bohdan Sikora je přitom přesvědčen o tom, že taková situace v žádném případě nehrozí.

Kamil Turek míní, že kvůli stavbě dojde k úbytku zeleně, varuje před zhoršením dopravní situace na sídlišti i před úbytkem parkovacích míst. Stavba domu podle něj sníží i využitelnost nově vybudovaného dětského hřiště. Radnice ale trvá na tom, že město se už ke všemu vyjádřilo a také loňské hlasování zastupitelů o části pozemků bylo v pořádku. „Já vlastně nevím, proč s tím Kamil Turek vystoupil,“ reagoval místostarosta Ivo Kaleta.

„Vydání územního rozhodnutí je věcí státní správy, město dalo v řízení své připomínky, zabývaly se tím například odbory životního prostředí a dopravy. A zastupitelstvo už v podstatě nemůže do toho procesu vstoupit,“ naznačil Kaleta.

„V dnešní době jsme před vydáním územního rozhodnutí. Občané této lokality uplatnili své námitky, a to nejednou,“ uvedla vedoucí třineckého odboru stavebního řádu a územního plánování Věra Pindurová. „Ty námitky se opakují, my se s nimi vypořádáme v rozhodnutí, které bude následovat,“ dodala.

Kaleta prohlásil, že není jasné, zda Kamil Turek vůbec rozlišuje pojmy samospráva a státní správa. Oba nicméně zasednou v nově vytvořené pracovní skupině, která připraví materiál pro červnové zastupitelstvo. V té době již zřejmě bude vydáno územní rozhodnutí. „Jinou možnost nemáme. Naše možnosti jsme tímto vyčerpali,“ pravil Kaleta.

Ke Kamilu Turkovi se s kritikou přidal i jeho bratr Radim, jenž celou záležitost označuje rovnou za „kauzu“, která má své kořeny v devadesátých letech. „Tady jde o to, že zastupitelstvo ve své době přijalo jakési rozhodnutí, které se dneska ukazuje jako chybné. S námi se to vleče,“ prohlásil opoziční zastupitel. Dovede si prý představit i extrémní variantu, že by byly pozemky pro uvažovanou stavbu vyvlastněny. Proti tomu se ohradila starostka Věra Palkovská. „Pokud vím, tak v České republice se vyvlastňují pozemky pouze u veřejně prospěšných staveb, například pro přeložku I/11,“ řekla.

Za nespokojené obyvatele sídliště Terasa jednala dříve Veronika Szusciková. Tvrdila, že když se třinečtí zastupitelé loni v únoru zabývali dalšími pozemky pro rozšíření projektu, nebyly dodrženy právní předpisy. Argumentovala rozhodnutím Nejvyššího soudu. Právník městského úřadu Rafał Zawadzki ale zdůraznil, že Szusciková nemá pravdu. „Nelze tvrdit, že město porušilo jakýkoliv zákon,“ konstatoval.

Věra Palkovská chce, aby veškerá rozhodnutí rady a zastupitelstva prověřil i kontrolní výbor. Na druhou stranu říká, že celý proces odprodeje byl „naprosto dle pravidel a čistý“.

Kam dál? Šéfa firmy petice lidí z Terasy nepřesvědčila