„Po jejím přečtení jsem byl motivován vyrobit kopii sochy, která vévodila moravským bohům do příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu,“ prozradil Jalůvka začátky vniku sochy Radgost.

„Dějiny mě vždycky zajímaly, je to můj koníček. Tak jsem hledal podklady, podle které bych sochu udělal,“ řekl Jalůvka, který se kovotepectvím zabývá už od učení a tato zkušenost se mu při práci na soše hodila. „Parametry sochy jsem získal z knížky, následně jsem si udělal nákres. Jako první jsem pak zhotovil hlavu a následně i zbytek,“ řekl Jalůvka k dílu měřícímu přes čtyři metry. „Jako materiál jsem použil měděný plech, stojan tvoří kostra s pozinkovaného lakovaného plechu,“ dodal Jalůvka.

Kde socha bude stát, to zatím Jalůvka neví. „Mám představu, že by měla být ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ale mluvil jsem i s kozlovickým starostou o možnosti nechat sochu v Kozlovicích. Takové názory jsem i slyšel,“ prozradil Jalůvka s tím, že nad sochou pak musí být přístřešek. „Na dešti by měď hodně trpěla,“ doplnil Jalůvka.

„Hlavně bych si nepřál, aby socha byla nějak znehodnocena,“ řekl Jalůvka, který na soše strávil bezpočet hodin. „Práce bylo hodně, ale jako klempíř jsem v zimě nevytížený, proto jsem dělal na soše. Bavilo mě to a na počet oddělaných hodin jsem nehleděl. Je to prostě můj koníček,“ uzavřel Jalůvka. Jeho dílo mohli několik dnů možnost obdivovat návštěvníci Valašského pivovar v Kozlovicích, kde Radgost stál přímo u vchodu.