V 10 hodin má výkop přátelské fotbalové utkání amatérských fotbalistů Staříče, kteří vyzvou tým herců a zpěváků - Arabela Praha. Tento celek navíc přiveze i bohatý program pro děti a dospělé.

Ve 14 hodin vystoupí taneční skupina No comment, dětský aerobik a mladí hasiči provedou cvičný požární útok. V 16 hodin se můžete těšit na vystoupení Jarmily Šulákové s Fleretem, od 17.30 hodin zazpívá Marie Rottrová a od 18.30 hodin zahraje Rock & Roll band Marcela Woodmana. Ve 20.30 hodin startuje taneční zábava s hudební skupinou Sagar. Pro návštěvníky je zajištěno bohaté občerstvení, rovněž si můžete zakoupit různé upomínkové předměty. Vstup na tuto akci je volný.

První a historicky zachovalá památka obce Staříč se datuje k roku 1258, avšak nálezy z roku 1906, které byly vyorány na zdejších polích, potvrzují již dřívější existenci obce. Původ jména osady Staříče odvozuje historik Vincenc Prasek od osoby zvané Stařek nebo Stařík. Mezi cenné kulturní obecní zachovalosti patří budova školy i hasičská zbrojnice. Kostel pamatuje 16. století, dobudováván byl však postupně a památník Svatý kříž byl věnován padlým 1. a 2. světové války. Prvopočátky průzkumných vrtů se datují od roku 1901, kdy se zde francouzský podnikatel Chanov pokusil o těžbu černého uhlí.

Chráněným územím je Kamenná. Nachází se zde rašeliniště i lom místního kamene s pískovnou. Obec Staříč patří k povodí Olešné a Ondřejnice a její rozloha je 1896 ha. Katastrálně sousedí s městem Frýdek-Místek, obcí Fryčovice, městem Brušperk a obcemi Paskov, Žabeň a Sviadnov.

Ve Staříči se v roce 1939 narodil hudební skladatel Milan Báchorek. V kulturním domě sídlí obecní úřad, restaurace s celodenním stravováním, knihovna, ordinace lékařů, služebna Policie ČR, tělocvična a posilovna. Ke sportovnímu vyžití patří fotbalový i sportovní areál. Tenisové, volejbalové a nohejbalové kurty jsou ve středu obce, také hřiště pro házenou a mnoho jiných sportů. V zimě je zde možnost bruslení. V tělocvičnách kulturního domu a základní školy se provozuje košíková, gymnastika i aerobik. Pravidelně jsou pořádány sportovní turnaje i vánoční turnaj ve stolním tenisu.

Společenský sál je využíván ke konání kulturních a společenských akcí, hraje se tu divadlo i kino. Obec vydala orientační mapu Staříče, kde je označena lipinská naučná stezka, jezdecký areál pod Štandlem a cvičná hornická štola. Obcí vede množství značených i neznačených turistických tras. Lesní porosty tvoří smíšené lesy a na podzim se pravidelně koná výlov rybníků.

(maj)