Děsivé okamžiky pohotově zaznamenal mezi devátou až desátou hodinou dopoledne mobilním telefonem. „Když jsem se vrátil domů, všechno mi vylíčil. Domek se najednou začal celý otřásat. Všechno to trvalo téměř čtvrt hodiny,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý Vlastimil Trčka, jehož rodinný dům stojí nedaleko Kulturního domu ve Staříči.

„Protože jsme už v minulosti několik otřesů zaznamenali, domníváme se, že i tentokráte se jednalo o výbuchy v dolních štolách. Už jsem měl několikrát kvůli tomu popraskané okenní tabulky. Když jsem chtěl nárokovat škodu po dolech, vždy přišel jejich zaměstnanec, který poškození většinou uznal. Zachovali se férově. Dostal jsem vždy nějaké peníze na opravu,“ ocenil přístup OKD Vlastimil Trčka. Proto ani po tomto posledním „přírodním úkazu“ jiné vysvětlení nehledá. „Pak už přichází v úvahu jen lokální zemětřesení nebo přelet nějakých letadel, což nejspíš můžu vyloučit. Navíc něco obdobného zaregistrovali i sousedé,“ zamyslel se Trčka.

Pořízený záznam je ochoten poskytnout i vedení dolů. Zaměstnanci pro PR a komunikaci OKD redakci v pátek uvedli, že v osudný den neměli žádný výbuch. „Naše měřící přístroje nezachytily nic, co by tomu nasvědčovalo. O otřes se nejednalo. Je ovšem možné, že se mohlo z důvodu těžby posunout podlaží. Každopádně i tuto stížnost posoudíme,“ uzavřela pracovnice dolů.