A bylo opravdu na co se dívat. Polský řezbář Marek Piwoński vystavoval goralské lesní skřety, kteří prý domácnosti chrání před zlem.

„Skřítek umí ochránit i manželku před chtivým sousedem, když muž odcestuje na služební cestu,“ lákal návštěvníky s úsměvem Piwoński, který na Moravu jezdí už čtyři roky. „Skřítky vyrábím z kůry topolu,“ odpovídal na zvědavé dotazy.

Kdekdo si chtěl vyzkoušet, jak se pracuje na soustruhu, pomocí něhož Libor Žalmánek z Kelče vytvářel ozdobné rukojeti nebo například nožky ke stolkům. V jeho nabídce nechyběly ale ani dlabané misky a další výrobky ze dřeva.

Z nedaleké Valašské Bystřice dorazila také přadlena Petra Ondruchová se svým starobylým kolovrátkem.

Kupodivu, asi nejvíce obležený byl v sobotu odpoledne stánek s podivným názvem Hyperkrošnamarket, Vladimíra Majerského ze Zvolena.

Řemeslník totiž předváděl ručně vyráběné hlavolamy, z nichž některé byly údajně principiálně známé už v dobách starých civilizací.

Ty nejmenší zase rodiče nemohli odtrhnout od dřevěných hraček rodiny Ondrušovy ze Vsetína. Hlavně hrad s kuličkovou dráhou některé děti doslova fascinoval. „Složitější hračky se neprodávají, lidé neumí ocenit ruční práci. Jsou zvyklí na levné plastové hračky z Číny,“ postěžoval si nicméně výrobceVojtěch Ondruš.

Iva Kočíková z Prahy zase vysvětlovala, jaký je rozdíl mezi hrníčky pálenými v elektrické peci a v ohni. „V peci, kde se topí dřevem, získá keramika úplně jiné kvality. Je to větší dobrodružství, protože každý hrníček je jiný. Záleží například na místě v peci, ale i na vlhkosti vzduchu,“ vysvětlila Kočíková.

V celodenním programu nechyběla ani hudba: podle programu měly vystoupit například skupiny Kamelot, Veselá bída, Pouličníci s kramářskými písněmi, Camerata a další.

Návštěvníci byli spokojení i navzdory velmi nejistému počasí. „Byla jsem ve skanzenu naposledy před pěti lety a mám dojem, že těch stánků je tady teď mnohem víc. Moc se nám tu líbí,“ svěřila se Zuzana Petržílková z Říčan, která z Čech dorazila i s dalšími kamarády.