„V doprovodu nového generálního konzula Polské republiky Janusze Bilského a předsedy výboru pro národnostní menšiny Bohuslava Kokotka se setkala s prezidentem Bielsko-Białe Jackem Krywultem," uvedla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová s tím, že tématem schůzky byla jak vzájemná spolupráce, tak hlavně nadcházející akce, kterých by se měli zástupci Bielsko-Białe zúčastnit.

„Pozvali jsme naše polské partnery na Přehlídku národnostních menšin a v listopadu je přivítáme na zábavné akci s názvem Je nám 854 let aneb Slavíme společně. Půjde o společnou oslavu narozenin tří partnerských měst, Třince, Bielsko-Białe a Žiliny v třinecké Werk Areně, jejíž hlavní myšlenkou je prostřednictvím zábavných disciplín rozšířit povědomí tří sousedních národů o městech, která k sobě mají velice blízko," řekla starostka Věra Palkovská.

Partnery jsou města od roku 1999. V posledních letech se podle Šárky Szlaurové spolupráce obou měst výrazně zintenzivnila. S navazováním kontaktů na polské straně napomáhá i polský generální konzulát v Ostravě. „Vážím si toho, že nás do Bielska doprovodil také nový generální konzul Janusz Bilski, neboť polský konzulát je už léta patronem naší česko-polské spolupráce," podotkla starostka.

Spolupráce mezi městy se týká zejména kulturní oblasti, vzdělávání či volného času. V posledních letech se zástupci Třince zúčastňují tradičního Festiwalu Miast Partnerskich v Bielsku-Bialej, třinečtí školáci zase navštívili Studio Filmów Rysunkowych v Bielsku známé hlavně populárními postavami Bolek a Lolek.