Palkovská konstatovala, že cena volného smluvně sjednaného nájemného ve výši 92 až 96 korun za metr, která se uvádí pro Třinec, ji zaskočila. Míní, že toto nájemné „je příliš vysoké a není uvedeno správně“. Dopis město ve středu zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

„Z internetových stránek ministerstva pro místní rozvoj jsme se dověděli, že pro naše město byla určena cena volného smluvně sjednaného nájemného v cenové mapě ve výši 92,6 až 96,2 koruny za metr čtvereční podlahové plochy. Velmi nás tato informace překvapila a lze říci až zaskočila,“ napsala starostka Kamilu Jankovskému.

Mapu nájemného zpracovává a provozuje Institut regionálních informací (IRI), a to na základě sběru a zpracování dat z řady zdrojů. V případě výše uvedené částky se však Palkovská domnívá, že společnost IRI nevycházela z dostatečného množství informací.

Starostka připomíná, že v Třinci vlastní více než polovinu bytového fondu společnost CPI Byty – jedná se přibližně o 4,5 tisíce bytů. „V těchto bytech již poměrně dlouhou dobu nebyla prováděna ani běžná údržba a byty se zpravidla nacházejí ve špatném stavebním stavu. Určená výše nájemného 92 korun za metr čtvereční odpovídá částce, kterou chce firma CPI Byty získat a kterou v dohodách nabízí jednotlivým nájemníkům,“ uvedla v dopise.

„Dle našeho názoru se v případě této částky nejedná o tržní nebo obvyklé nájemné. Máme za to, že je potřeba u určení obvyklého nájemného počítat se všemi druhy nájemního bydlení,“ poznamenala.

Palkovská ministrovi sdělila, že město pronajímá své byty po deregulaci průměrně za 38,05 koruny za metr čtvereční, přičemž jde zhruba o 1800 bytů, a byty družstevní tvoří podstatnou část bytového fondu. Je jich asi dva a půl tisíce. „Byť se zde neplatí klasické nájemné, lze náklady na bydlení v družstevním bytě rovněž vypočítat,“ míní.

Starostka dále uvádí, že zároveň jsou známy ceny nájemného v okolních městech – v Českém Těšíně se jedná o 70,50 až 77,90 koruny za metr čtvereční (cena dle posudku znalce). - více ZDE

V Karviné je cena volného smluvně sjednaného nájemného rozdělena, a to podle polohy, druhu zástavby a technického stavu bytů, a pohybuje se v rozmezí 86,90 až 60,50 koruny za metr.

Palkovská v dopise Jankovského žádá „o prověření správnosti takto stanovené výše nájemného v cenové mapě“ a o poskytnutí informací o podkladech, ze kterých společnost IRI vycházela. „Máme za to, že nájemné uvedené v cenové mapě je příliš vysoké a není uvedeno správně,“ uvedla.

Sdružení OSBT odhaduje, že první zveřejněná data pro Třinec se týkají jen necelého procenta bytů. Jde prý o několik desítek smluv, které nájemníci v minulosti podepsali, a platí tak bezmála stokorunové nájemné. Šéf OSBT Roman Bujok už v pondělí řekl, že zveřejněné údaje mají zastrašit zejména starší nájemníky, kteří dosud platili 38 korun za metr a nyní razantní zvýšení odmítají. "Je to svým způsobem nástroj k vydírání," pravil.