Další úspěch ve volbách na Čeladné si připsal tamní starosta Pavol Lukša, který se svým uskupením Dobrá volba 2016 dostal bezmála polovinu všech hlasů, což pro stranu znamená sedm křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Uspěl také starosta Dobré a současně senátor Jiří Carbol, který stal v čele uskupení Aby Dobrá byla dobrá. To obsadí dvě pětiny zastupitelských míst.

Dobrou šanci na opětovné zvolení má bystřický starosta Roman Wróbel, který získal se svým hnutím sedm z patnácti zastupitelů.

Ve volbách uspěli také kozlovický starosta Miroslav Tofel nebo Radim Bača z Palkovic, jehož Nezávislí pro Palkovice a Myslík mají v zastupitelstvu těsnou většinu.

Vítězství ve volbách si připsala i starostka Bašky Irena Babicová, která vedla kandidátku KSČM.

Naopak starosta Ostravice Miroslav Mališ, který stál v čele kandidátky TOP 09, skončil se svou stranou až na čtvrtém místě a ziskem dvou mandátů. Vyhrálo hnutí Patrioti Ostravice v čele s Tomášem Kokešem, který dlouhodobě kritizoval vedení obce.

Nové obsazení radnice bude v Brušperku, kde už nekandidoval starosta Jiří Pasyk. Ve volbách neuspěl Ivan Krupník, který stál v čele Brušperka osmnáct let až do roku 2016, kdy rezignoval. Za stejné uskupení nazvané Za Brušperk krásnější se však do zastupitelstva dostala jeho dcera Lucie Krátká.

Ve vedení města končí také starosta Starého Města Josef Mikulec a sviadnovský starosta Boris Řeha, kteří byli na kandidátkách na spodních pozicích a voliči je v dostatečném počtu nevykřížkovali.

Z dvaasedmdesáti starostů obcí a měst z okresu nekandidovalo třináct z nich. Ve funkci končí například dlouholetý starosta Kunčic pod Ondřejníkem Tomáš Hrubiš. Ten už zhruba před rokem sdělil, že z komunální politiky odejde.

Nejčastějším důvodem, proč stávající hlavy obcí nechtějí pokračovat, je pokročilý věk. Funkci už neobhajoval ani starosta Bílé Karel Matula, končí také starostka Staříče Zdeňka Šebestová, starosta Smilovic Miroslav Nogol nebo starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski.

Po čtyřiadvaceti letech skončí v pozici starosty třanovický Jan Tomiczek.