Společné mají i to, že mnozí z nich „kroutí“ na úřadech už několikáté volební období. Například dlouholetý starosta Dobré Jiří Carbol, který je také senátorem a krajským zastupitelem za KDU-ČSL, povede ve volbách kandidátku uskupení Aby Dobrá dobrá byla. Krajskou zastupitelkou je rovněž starostka Starých Hamrů Eva Tořová z ČSSD, která jde do komunálních voleb i letos.

Z dvaasedmdesáti starostů obcí a měst z okresu nebude kandidovat třináct z nich. Ve funkci naopak končí například dlouholetý starosta Kunčic pod Ondřejníkem Tomáš Hrubiš. Ten už zhruba před rokem sdělil, že z komunální politiky odejde.

„Mnohdy jsme vyčítali parlamentním politikům, že neumí z politiky odejít. Svým odchodem z komunální politiky chci dokázat, že to jde. Nikdo si nesmí myslet, že to dál bez něj nepůjde. Z hlediska pracovního jsme všichni nahraditelní. Jsem již ve starobním důchodu a proto je potřeba uvolnit místo mladším, kteří jsou ještě v aktivním pracovním procesu,“ okomentoval starosta své důvody v obecním zpravodaji.

Ilustrační foto
Lidí bez práce v kraji v srpnu opět ubylo

Právě důchodový věk bývá častým důvodem, proč stávající hlavy obcí nechtějí pokračovat. Funkci už nebude obhajovat ani starosta Bílé Karel Matula, končí také starosta Brušperka Jiří Pasyk, starostka Staříče Zdeňka Šebestová nebo starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski. Ani jeden z nich se na kandidátních listinách neobjeví. Po čtyřiadvaceti letech skončí v pozici starosty třanovický Jan Tomiczek.

Někteří starostové sice na kandidátkách jsou, ale na nižších pozicích, do zastupitelstva tedy pro ně vede cesta zejména skrz preferenční hlasy. Například starosta Sviadnova Boris Řeha kandiduje za uskupení Nezávislí za Sviadnov až z předposlední čtrnácté pozice, starosta Starého Města Josef Mikulec půjde do voleb na sedmém místě kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů.

Rekola lákají ve Frýdku-Místku i vandaly.
Růžová kola brázdí město, problémem je vandalismus
Nové hřiště u třinecké ZŠ Kaštanová.
Zmodernizované hřiště třinecké školy je pro všechny