Obce mohly o dotaci pro své obyvatele žádat od listopadu loňského roku, připraveno pro ně bylo sto milionů korun. Do konce července dorazilo na Státní fond životního prostředí jednadvacet žádostí o dotaci v celkové výši přesahující 121 milionů korun.

Řadí se mezi ně i Dolní Lomná na Frýdecko-Místecku. Téměř sedmnáctimilionová dotace na domovní čistírny pomůže vyřešit jinak bezvýchodnou situaci s odkanalizováním odlehlých částí obce. „Klasickou čistírnou bychom nikdy nedosáhli takového efektu. Naše obec je rozlohou roztříštěná, celkový počet obyvatel malý. Centrální část je sice napojena na veřejnou kanalizaci, ale náklady na odkanalizování okrajových částí jsme spočítali na 70 milionů korun. Utáhnout to je pro naši obec s desetimilionovým rozpočtem naprosto nereálné, a ani bychom nepokryli všechny domy,“ popsala situaci v obci starostka Renata Pavlinová. Domovní čistírny budou pořízeny pro 158 bytových jednotek. „Tento program byl darem z nebes. Je jako dělaný na míru malým obcím, jako jsme my. Za nízké náklady situaci vyřešíme a ještě předejdeme znečišťování vodních zdrojů. Dotace nám pokryje 80 procent nákladů, zbytek zvládneme z vlastních zdrojů. Lidé jsou tu opravdu nadšení, o čistírnu se přihlásili téměř všichni,“ neskrývala radost ze získané dotace starostka.

Na kanalizaci není v tuzemsku připojeno stále více než 1,5 milionu lidí, což je podle ministerstva životního prostředí také jeden z důvodů nedostatečné kvality povrchových vod. „Díky 548 čistírnám bude nově zajištěno čištění odpadních vod pro 2785 lidí. Navíc za náklady, které jsou často podstatně nižší oproti budování centrálních čistíren odpadních vod a souvisejících stokových systémů,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Domy pro seniory ve Frýdku-Místku prošly modernizací.
Obyvatelé domů pro seniory se ve městě dočkali oprav