Na Frýdecko-Místecku se loni stalo 24 nehod se smrtelným zraněním. „Celkem si vyžádaly 27 obětí,“ řekl okresní policejní mluvčí Ivan Žurovec. Dodal, že lidé nejčastěji umírali v pátek – loni jich bylo sedm. Ve čtvrtek šlo o pět úmrtí.

Nejtragičtější havárie se odehrála počátkem října v Mostech u Jablunkova. Při čelní srážce osobních vozidel Seat Cordoba a Škoda Octavia, kterou zapříčinil smyk, zemřeli dva lidé na místě, třetí po převozu do nemocnice.

Na silnici I/11 umírali lidé rovněž 12. listopadu. Slovenská řidička italského kamionu, padesátiletá Darina Pallayová, jela od Nebor ve směru na Jablunkov. Na začátku kopce v úrovni oldřichovické restaurace Napoleon najednou spatřila dva chodce, kteří přebíhali vozovku. Pallayová, která jako profesionální řidička pracovala od roku 1977, již zastavit nedokázala. Manžele ve věku 46 a 43 let zachytila pravým předním bokem kabiny vozidla s návěsem. Oba zemřeli ještě před příjezdem lékařů.

Případ se dostal před frýdecko-místecký soud, který ženě 8. dubna vyměřil šestiměsíční podmínku. Soudce při zdůvodnění rozsudku řekl, že řidička sice porušila předpisy, avšak podíl chodců na zavinění nehody byl velmi vysoký. Oba manželé byli silně opilí, v krvi měli každý zhruba 3,5 promile alkoholu. Vozovku přebíhali v místě, kde není veřejné osvětlení, a právě v době, kdy kamion vjížděl do kopce v úrovni restaurace. Žalobce však považuje trest pro Pallayovou za příliš nízký a v minulých dnech se proti rozsudku odvolal.

Tragédie se na podzim nevyhnuly ani Dobré. Na rychlostní silnici R 48 zde 14. listopadu vyhasl život dvacetiletého muže Ostravy. Když ve čtyři hodiny ráno přelézal svodidla, srazilo ho projíždějící auto. Šlo přitom o zbytečnou smrt, protože jen několik metrů od místa neštěstí vede pod silnicí podchod. Již 23. října se na stejné silnici vrhl pod rozjetý kamion mladý muž. Po totožnosti sebevraha poté policisté dlouho pátrali. Místa dvou doberských nehod dělila jen asi kilometrová vzdálenost.

„V letošním roce se zatím stalo osm smrtelných nehod. V posledních pěti týdnech naštěstí nebyla žádná,“ poznamenal policejní mluvčí Ivan Žurovec.

Osmou a zatím poslední obětí je třiašedesátiletý řidič vozidla Škoda Felicia, který 24. března v Místku náhle vyjel do protisměru a narazil do stromu. Nehodě předcházelo husté sněžení o velikonočním pondělí.

Tragické střety přinesl zejména počátek roku 2008 – smrtelné nehody se staly 9. ledna v Místku, 11. ledna ve Frýdlantu nad Ostravicí, 20. ledna v Horních Tošanovicích a 31. ledna v Čeladné. Shodou okolností dva lidé zemřeli 6. a 14. února při nehodách v Ostravici. Letošní tragickou bilanci doplnil Krmelín, a to kvůli nehodě ze 7. března.

Situace v kraji a v jeho hlavní metropoli

Na silnicích v severomoravské metropoli se oproti loňskému roku méně bourá, snížil se také počet mrtvých. Přesto je zde nejvíce nehodových úseků a nehodových míst v rámci celého Moravskoslezského kraje. Takových lokalit je v Ostravě hned čtyřiadvacet, naopak nejméně je jich na Bruntálsku (dvě).
Za první čtvrtletí letošního roku ostravští policisté zaznamenali 1218 havárií, což je o 150 méně než za stejné období loňského roku. O život přišli dva lidé (vloni pět). Ubylo také těžce zraněných. Letos jich bylo pět, zatímco vloni šestnáct.
Problémem Ostravy se v letošním roce staly nehody na vyznačených přechodech, kdy nezodpovědní motoristé přehlédli chodce a po srážce z místa ujeli. V únoru takto v městské části Ostrava-Poruba zemřely hned dvě chodkyně. Viníci utekli, jednoho z nich se pozdě podařilo odhalit na základě informací svědků, druhý se nakonec přihlásil sám.
Klasické místo, kde by docházelo k častým smrtelným nehodám, v Ostravě není. Nebezpečných lokalit je ale více než dvě desítky. Mezi nejrizikovější patří v Ostravě ulice Mariánskohorská v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Novinářskou, Cihelní a Nádražní. Vloni zde došlo ke dvaaosmdesáti nehodám. Dva lidé zde utrpěli těžká zranění, lékaři ošetřili i čtyři lehce zraněné.
Co se týká křižovatek, největší nebezpečí číhá na křižovatce ulic Plzeňské a 28. října. Vloni zde policisté řešili dvaatřicet karambolů. Výsledkem je jedno těžké a jedenáct lehkých zranění.
Adeptem na zařazení do seznamu nebezpečných míst se stala ulice Opavská ve směru z Ostravy-Poruby na Velkou Polom. V letošním roce zde ostravští hasiči zasahovali již při dvou závažných dopravních nehodách.
V dubnu zde došlo k čelní srážce mezi osobním vozidlem Škoda Felicia a kamionem s litevskou poznávací značkou. Řidič felicie utrpěl těžká zranění. Ve stejném místě, jen o necelé dva měsíce dříve havaroval autobus převážející mladé hokejisty a dva osobní vozy. Jednoho z motoristů museli hasiči vystříhat pomocí hydraulických nůžek. Při obou nehodách byla důležitá spojnice mezi Ostravou a Opavou na několik hodin neprůjezdná. (per)