„Z tohoto počtu je jedna soudkyně již rok u Krajského soudu v Ostravě, jedna soudkyně je na rodičovské dovolené, jedna odchází na mateřskou dovolenou letos v květnu. Další soudkyně je od července 2007 na dlouhodobé pracovní neschopnosti. Bez mateřských a nemocenských by počet soudců byl na našem soudu plně dostatečný,“ řekla předsedkyně okresního soudu Jiřina Jalůvková.

Pracovní prostředí u soudu ve Frýdku-Místku se značně zlepšilo díky podpoře Ministerstva spravedlnosti České republiky, které schválilo přístavbu nové budovy. V novém objektu vzniklo 33 kanceláří, šest nových jednacích síní a desítky metrů čtverečních spisoven a skladových prostor. „Celkově se tak zlepšily pracovní podmínky soudců i zaměstnanců, které jsou nyní velmi dobré,“ doplnila Jalůvková.

„Původní budova okresního soudu byla dokončena v roce 1995, je tedy vlastně nová. Je třeba říci, že v roce 1992, kdy se začalo stavět, zde pracovalo 17 soudců a zhruba 40 zaměstnanců. Budova se stavěla s rezervou pro jednadvacet soudců a tomu odpovídající počet zaměstnanců. Postupně se však objevovaly nové a nové agendy, které jsme dříve neprojednávali,“ vysvětlila při slavnostním přestřižení pásky v loňském listopadu předsedkyně Jalůvková.

Výstavba začala předloni v květnu a za plného provozu budovy trvala přesně 384 dní. Podle Jiřiny Jalůvkové vše proběhlo hladce, bez stížností a incidentů. Ve stávajícím objektu bylo nutné umístit i řádné prostory pro server a jeho příslušenství, chybějící vyšší podatelnu a vyřešit úpravu nástupního schodiště, kde v zimních měsících namrzaly schody a dlažba.

„Pokud jde o otázku, jak dlouho trvá, než se věc dostane k projednání, nelze na to odpovědět jednoznačně. Na trestním úseku je to zhruba do dvou měsíců, na úseku občanskoprávním sporném i nesporném, kde soud opatřuje listinné důkazy, to trvá několik měsíců. Často záleží i na spolupráci účastníků řízení, znalců a dalších osob se soudem,“ uzavřela Jalůvková.

(mach)