„Městský soud v Praze zrušil usnesení Ministerstva životního prostředí ČR, které jako odvolací orgán potvrdilo rozhodnutí Krajského úřadu v Ostravě, že výstavba takzvané jižní varianty obchvatu města je v souladu se zákonem a nemá podstatný vliv na Naturu 2000,“ informoval náměstek frýdecko-místecké primátorky Michal Pobucký. Upřesnil, že připravovaná jižní varianta obchvatu má vést po pozemcích katastrálních území Dobré, Kunčiček u Bašky, Místku, Panských Nových Dvorů a Starého Města.

Problém si jednotlivé instituce přehazují jako pingpongový míček. Na samém počátku stojí občanské sdružení Beskydčan, které podalo žalobu k ostravskému krajskému soudu. Sdružení chce zabránit tomu, aby obchvat vedl přes chráněné území zařazené do soustavy Natura 2000. Krajský soud však ekologům nevyhověl a potvrdil, že obchvat může vést plánovanou trasou. Ekologové proto hledali pomoc u Ministerstva životního prostředí ČR, ale ani tady neuspěli. Usnesení Ministerstva životního prostředí však nyní zrušil pražský městský soud, ne však kvůli ekologii, nýbrž pro procesní pochybení.

„Městský soud v Praze se nevyjadřoval k věcnému obsahu výjimky do zásahu Natury 2000, proti které podalo žalobu ekologické sdružení Beskydčan. Soud pouze konstatoval, že Ministerstvo životního prostředí ČR udělalo procesní chyby. Nyní je pouze na ministerstvu, jak bude dále postupovat, zda podá kasační stížnost proti rozsudku, nebo změní své dřívější rozhodnutí,“ vysvětlil Michal Pobucký.

„Přes to všechno je nicméně územní rozhodnutí pro stavbu obchvatu platné a pravomocné. Může tedy pokračovat výkup i vyvlastňování pozemků a může pokračovat také příprava dokumentace pro stavební povolení,“ ujistil náměstek primátorky. „V současné době jednáme s krajem o dalším postupu,“ dodal. Obchvat Frýdku-Místku má výrazně ulevit centru města od kamionů a celkově zlepšit dopravní situaci ve městě, kterým denně projede přes čtyřicet tisíc aut.