Na Ostravské ulici poblíž autobusových zastávek v těchto dnech vzniká zbrusu nový moderní přechod pro chodce. Nejde ovšem o „obyčejnou zebru“, nýbrž o takzvaný bezpečný přechod 3. generace. Práce by měly být hotovy do konce května.

„Frýdek- Místek je jedním z prvních měst na severní Moravě, které bezpečné přechody 3. generace začalo budovat. Přechody budou vybaveny celou řadou moderních prvků pro zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu, zejména pak chodců,“ konstatovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu. Kromě Ostravské ulice by měl ještě v tomto roce vzniknout podobný přechod i na Novodvorské ulici u 11. základní ško­ly.

„Frýdek-Místek je značně dopravně zatížen, komunikace jsou zde většinou tří až čtyřproudové a přecházení chodců je na některých místech obzvlášť nebezpečné. Proto jsme se rozhodli vybudovat na takovýchto rizikových místech takzvané přechody 3. generace, které ochrání chodce ve dne i v noci po celý rok. Tyto přechody se řídí požadavkem vidět a být viděn,“ vysvětlil náměstek primátorky města Petr Cvik (ČSSD). Dodal, že nové bezpečnostní prvky mají v zorném poli řidičů zvýraznit výskyt chodce na přechodu.

„Bezpečné přechody 3. generace budou vybaveny LED návěstidly zapuštěnými uprostřed bílých pruhů zebry. Kromě toho budou také označeny dopravní značkou přechodu pro chodce doplněnou svítidly a blikačem oranžové barvy ve tvaru chodce. Součástí přechodu bude také detekční zóna, která společně s částí chodníku zahrnuje celou plochu přechodu pro chodce,“ popsala novinku Jana Matějíková. Při vstupu chodce do této detekční zóny začnou LED návěstidla ve vozovce barevně blikat a současně se rozsvítí se oranžové indikátory ve tvaru vykračujícího chodce na dopravní značce. Jakmile chodec detekční zónu opustí, systém okamžitě přejde do klidového stavu. „I velmi pomalu jdoucí osoba malého vzrůstu je spolehlivě registrovaná po celou dobu přecházení vozovky,“ ujistila mluvčí.

Podobný přechod jako na místecké Ostravské ulici vznikne i na Novodvorské ulici ve Frýdku. „Náklady na oba přechody dosáhnou téměř 2,4 milionu korun. Hrazeny budou z městského rozpočtu. Na úpravy dalších přechodů pro chodce ve městě se pokusíme získat dotace.

V budoucnu počítáme i s úpravami přechodů pro chodce například na Bruzovské ulici u nemocnice, na Frýdlantské u Ještěra nebo na ulici ČSA u 8. základní školy,“ dodal náměstek primátora Petr Cvik.