Třinecká firma Agricoop má první z důležitých povolení, která potřebuje získat pro stavbu velkokapacitního kravína pro více než pět set dojnic. S jejím umístěním v Oldřichovicích nedávno souhlasil odbor stavebního řádu a územního plánování.

Záměr společnosti se ale nelíbí místním obyvatelům, kteří kvůli tomu sepisují petice. Pod tu poslední se loni podepsalo 226 lidí. Odvolání ke krajskému úřadu nyní podalo zhruba deset obyvatel, kteří byli zařazeni mezi účastníky řízení. „Občané svůj názor nezměnili. Proti kravínu je celé široké okolí,“ řekl Deníku Karel Kantor, který žije necelých dvě stě metrů od plánované stavby.

Lidé zároveň zastupují občanské sdružení, které vzniklo před čtyřmi lety právě kvůli účinnějšímu boji s investorem. Stěžovatelé se obávají zápachu a zhoršení životních podmínek. V blízkosti rodinných domků je i kompostárna a velmi vytížená silnice. „Kompostárna se rozšiřuje, hluk je tak intenzivnější,“ uvedl Kantor.

Firma investici prosazuje šestým rokem. Povodně mělo jít o zhruba 800 dojnic, jejich počet ale postupně snižovala.

Předseda představenstva společnosti Agricoop Gustav Pilch již dříve řekl, že kravín má stát 80 až 100 milionů korun. Stavbu chce zemědělská firma financovat zejména z dotace Evropské unie. „Proti občanským iniciativám nic nemám, já ale v ničem zákony neporušuji a normy dodržuji. My tam ty krávy chceme mít, nějaké občanské iniciativy mě nevyvedou z míry,“ řekl Pilch.

„Udivuje nás, že takové akce, které znečišťují životní prostředí, EU ještě dotuje,“ tvrdí naopak Karel Kantor.

Krajský úřad se námitkami a připomínkami občanů Oldřichovic zatím nezabýval. „Ještě tady nic nemáme,“ řekla Pavlína Sniegoňová z odboru, který o odvolání rozhodne, a to do šedesáti dnů od doručení spisu. K odvolání se vyjádří i město Třinec. Rozhodli o tom minulý týden radní hutnického města.