Stavba domova pro seniory se připravovala řadu let. Podle starostky Zdeňky Šebestové ji oddalovala třeba odvolání účastníků stavebního řízení. Následně vedení obce muselo vypsat nejednu „výběrovku", než se podařilo vybrat stavitele.

Stavební ruch vedle tamního hřbitova začal v červenci a pokračoval přibližně do poloviny září, kdy jej zastavil unikající plyn. Po zjištění problému se do obce sjely posádky záchranného systému, začaly průzkumy a měření. „Až se nám podaří odvést plyn mimo stavbu a zabezpečit, aby nedošlo k výbuchu a podobně, budeme ve stavbě pokračovat," řekla včera starostka obce s tím, že práce by měly být obnoveny do čtrnácti dnů stavba kvůli unikajícímu plynu nabere asi měsíční zpoždění. Průzkum podle Zdeňky Šebestové odhalil, že únik metanu nesouvisí s důlní činností.

Výsledný dům bude mít dohromady dvacet bytů s vlastními lodžiemi. V základním vybavení nebude chybět kuchyňská linka se spotřebiči a vestavěná skříň. V domě budou také prostory pro společenské vyžití. Od klasických domovů důchodců se bude staříčské zařízení lišit nebude v něm stálá ošetřovatelská péče. Cena díla je podle smlouvy bezmála 32 milionů korun bez DPH, obec částku uhradí jak z vlastních zdrojů, tak z dotace.

V PASKOVĚ ČEKALI NA NOVÝ ZÁKON

close Současná podoba pavilonu za paskovským zámkem. info Zdroj: Deník/Patrik Rymel zoom_in

Podobné zařízení pro starší lidi vznikne v Paskově, nikoli ovšem „na zelené louce". Město v Komunitní seniorské bydlení promění bývalý lůžkový pavilon za paskovským zámkem. Projektová dokumentace je hotová, nyní bude na řadě výběr stavební firmy. Vedení Paskova podle starosty Petra Baďury čekalo na nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který je účinný od 1. října. „Výběrové řízení vypíšeme nyní, když už je nový zákon platný. Měl by být příznivější v tom smyslu, že není jediným kritériem cena, ale i to, co je za těmi firmami, které se hlásí. Mám na mysli třeba kvalitu staveb," řekl Petr Baďura. Stavba v zámeckém areálu po rekonstrukci za desítky milionů nabídne pětadvacet malometrážních jednotek dvě třetiny pro jednoho obyvatele, zbytek pro dva. Práce by podle Baďury mohly začít už na jaře.

close Vizualizace budoucí podoby pavilonu za paskovským zámkem. info Zdroj: Městský úřad Paskov zoom_in