Stávka odborových organizací v dopravě začala o půlnoci ze středy na čtvrtek. Přesně úderem dvanácté se ale nezastavil veškerý provoz na železničních kolejích v celé republice. Ostravan odjel z Hlavního nádraží v Ostravě třináct minut po půlnoci.

SITUACE DO 16.00 HODIN

Moravskoslezští policisté nemuseli řešit žádný vážnější problém související se čtvrteční stávkou dopravních odborů. „Nemáme hlášený žádný incident, silnice nebyly blokovány,“ řekla mluvčí policie Gabriela Holčáková. Posílené hlídky však zůstávají ve střehu, aby v případě nutnosti zajistily průjezdnost.

Pacientů ani personálu ostravských nemocnic se stávka také nijak nedotkla. Péči o zdraví nemocných podle mluvčích těchto tří zdravotnických zařízení stávka neomezila. Mluvčí Městské nemocnice Ostrava Anna Vidiševská uvedla, že v této nemocnici byl zajištěn běžný standardní provoz. Kvůli dopravě se pacienti neomlouvali z plánovaných vyšetření a zákroků. Potíže s dopravou neměli ani zaměstnanci.

Stejná situace byla i v ostravské fakultní nemocnici. Mluvčí Tomáš Oborný prohlásil, že všechna oddělení nemocnice fungovala standardně, žádný výkyv či výjimečnou situaci nezaznamenali.

Ani chod Vítkovické nemocnice stávka nenarušila. „Vzhledem k formě zvoleného protestu dopravního podniku jsme nepřijali ani žádná mimořádná opatření. Jiná situace byla v Olomouckém kraji, kde si někteří zaměstnanci nemocnic s větší dojezdovou vzdáleností museli kvůli stávce vyměnit své služby. Nemocnice v Olomouckém kraji se také předzásobily větším množstvím léků i zdravotnického materiálu, jehož dodávka byla plánovanou stávkou ohrožena,“ uvedla mluvčí zdravotnické skupiny Agel Hana Szotkowská.

06.00 - 09.00 HODIN

Na ostravskémhlavním nádraží se odboráři setkali se stávkujícími železničáři. Do Prahy pak vyjel jeden autobus s dopraváky, kteří podpoří stávku přímo v Praze.

Nakonec více než stovka odborářů zamíří po sedmé hodině na hlavní nádraží. Troubía pískají, nechybí ani transparenty s hesly jako Makat, makat makat, zemřít!!! nebo Do důchodu z hrobu.

Na náměstí Svatopluka Čecha je deset minut po půl sedmé asi padesát odborářů, převažují zaměstnanci z Arcelor Mittalu. Jsou tu i zástupci odborářů Hutních montáží. Průvod ještě nevyrazil.

00.00 - 01.00 HODIN

Ostrava hlavní nádraží, třináct minut po půlnoci. Právě odjel spoj IC 545 Ostravan. Z celkem 364 kilometrů mu zbývalo urazit posledních osm do Bohumína, kde má konečnou. V Ostravě už ale po jeho odjezdu stávka na železnici začala. Na hlavní nádraží ani na další ostravská už v následujících čtyřiadvaceti hodinách žádný další vlak nedorazí.

Digitální tabule s odjezdy v nádražní hale informuje, že nepojede osobní vlak do Frýdku-Místku, ani rychlíky do Humenného, Košic, Warszawy ani do Vídně. Je stávka.


Pohled na informativní tabule k odjezdům vlaků z Hlavního nádraží v Ostravě těsně před zahájení stávky. Foto: Deník/Břetislav Lapisz

Pasažéři z Ostravanu, který do Ostravy přijel z hlavního města, spěchají z druhého nástupiště spojovací chodbu do nádražní haly. Na některé čekají příbuzní či známí.

„Ta stávka se mi nezamlouvá. Jednak proto, že mi dost zkomplikovala cestování. Přípoj do Frýdku-Místku už nejede, a tak pro mě musel přijet přítel. A také si myslím, že to, co dopraváci uvedli jako důvody stávky, nejsou zrovna správné důvody pro takovou formu protestu. Jinak ale proti stávkám obecně určitě nejsem,“ říká sympatická mladá žena, která Deníku prozradila alespoň křestní jméno Vendula. Ještě rychle stačí doplnit, že studuje v Praze a právě se vrací domů. Pak už spěchá na parkoviště před nádražní halou, kde na ni čeká odvoz.

Nádražní hala se vyprazdňuje. Dva železničáři pokukují na informační tabuli. Své stánky s občerstvením se chystají zavřít i poslední prodejci. Jejich kolega, který má dole v nádražní hale butik s obuví a módou, zřejmě pochopil, že když ve čtvrtek vlaky nepojedou, moc zákazníků nepřijde. Proto na dveřích visí cedulka, že ve čtvrtek 16. září bude zavřeno.

Při zpáteční cestě z nádraží míjím po asi dvou set metrech náměstí Svatopluka Čecha v Přívozu. Právě tady se mají za pár hodin (už dnes v půl sedmé ráno) shromáždit odboráři z ostravského dopravního podniku a vydat se na svou „zdravotní procházku“. Což je protestní pochod městem, který si ostravští dopraváci už vyzkoušeli počátkem června, když několik dní po sobě stávkovali za zvýšení platů.

Městská hromadná doprava sice bude v Ostravě dnes fungovat normálně, ale odboráři chtějí aspoň touto formou vyjádřit podporu stávce.

VŠECHNY ČLÁNKYO STÁVCE VZTAHUJÍCÍ SE K MORAVSKOSLEZSKÉMU KRAJI NAJDETE ZDE

Asi deset cestujících, kteří jeli do Ostravy, skončilo před půlnocí už v Bohumíně. Vlak, který by normálně jel až do Chebu, kvůli stávce dál nepokračoval. Žádné jiné komplikace ale stávka na železnici v Moravskoslezském kraji zatím zřejmě nezpůsobila.

BOHUMÍN

Někteří z cestujících, kteří vystupovali z rychlíku, jenž přijel ze slovenských Košic, byli na bohumínském nástupišti pořádně zaskočeni. Očekávali, že do Ostravy je vlak ještě doveze. „Proč mi prodali lístek až do Frýdku-Místku, když vlak dál nejede? Proč mi to pokladní v Karviné neřekla? Že je nějaká stávka, to jsem ani nevěděl,“ rozčiloval se Václav Stuchlík, který jel z Karviné od své přítelkyně. V Ostravě měl mít přípoj do Frýdku-Místku. „Teď nevím, co 24 hodin budu dělat. To byl poslední vlak, co jel do Ostravy. Co teď?“ ptal se bezradně.

Rozpačitě se po nádražní hale rozhlížely čtyři dívky, které jely ze Slovenska na přijímací zkoušky na Ostravskou univerzitu. „Že je stávka, jsme se dozvěděly ve středu po obědě a zkoušku máme ve čtvrtek o půl desáté. Ve čtvrtek už bychom se sem vůbec nedostaly, takže jsme jely. Čekaly jsme, že pojedou aspoň nějaké autobusy, ale nejede nic,“ řekla Alžbeta Plešková, která jela od Ružomberka.

Dodala, že poslední informace na internetu uváděla, že vlak z Ružomberku pojede přímo až do Ostravy. „Nakonec jsme musely v Čadci přestoupit na náhradní vlak a ten jel jen do Bohumína. A teď jsme tu a jsme ztracené,“ smála se studentka. Dívky nakonec od bohumínského nádraží odjely do Ostravy taxíkem.

Informace o omezení dopravy, vrácení peněz za nevyužité jízdenky a další získají cestující na internetu na adrese www.cd.cz., případně na www.cd.cz/omezeniprovozu

Protože se stávky mohou účastnit i pokladní a informátoři, může dojítk omezení služeb také ve stanicích. Dráhy také informovaly, že budou kompenzovat cestujícím nevyužité jízdenky, místenky či příplatky na vlak, nárok na náhradu škod ale podle mluvčí cestujícím nevzniká.

SITUACE V PODNICÍCH

Žádné větší obtíže s nástupem svých zaměstnanců do práce v souvislosti se stávkou na železnici neočekávají napříkladv ArcelorMittalu ani v OKD.

Městská hromadná doprava v Ostravě sice pojede, ale odbory vyvěsí ve vozech letáky a zaměstnanci, kteří stávku podporují, budou mít oblečeny reflexní bezpečnostní vesty.

STÁVKA NEOMEZÍ ANI PACIENTY

Například pacienti Městské nemocnice Ostrava se vůbec nemusejí obávat. Stávka nijak neomezí péči o jejich zdraví. Potvrdila to mluvčí fifejdské nemocnice Anna Vidiševská.„V souvislosti se stávkou, která byla v železniční dopravě avizována na čtvrtek 16. června, jsme oslovili zaměstnance všech oddělení nemocnice a zmapovali situaci. Zjistili jsme, že žádné z našich oddělení tato skutečnost nijak neomezí, proto bude zajištěn běžný standardní provoz,“ uvedla Vidiševská.

Odboráři Dopravního podniku Ostrava naplánovali i protestní průvod městem. „Sraz je o půl sedmé na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze,“ uvedl šéf odborů Dopravního podniku Ostrava Ivo Protivínský. Na podporu stávkujících kolegů v Praze vypraví i autobus. Několika autobusy sevypravili do hlavního města i hornické odbory - VÍCE ZDE.

BŘETISLAV LAPISZ
MIROSLAVA CHLEBOUNOVÁ

JAROSLAV PERDOCH + čtk