Značná část soukromých praktických lékařů pro dospělé i někteří pediatři nechali včera své ordinace zavřené. Část praktiků čerpala dovolenou, většina z nich se ale vyjela školit a vzdělávat na semináře. Na dveřích většiny ordinací proto byly vyvěšeny plakátky s oznámením o jejich uzavření kvůli celostátní protestní a školicí akci. Zdravotníci chtěli vyjádřit nesouhlas s nízkými příjmy a pozdními platbami od zdravotních pojišťoven.

Situace v Třinci

V Třinci a okolí se podle praktické lékařky Františky Uhlářové do stávky zapojilo odhadem čtyřicet až padesát praktiků, kteří odjeli na školení. „Jako jediní ve městě držíme akutní pohotovost, ošetřujeme i pacienty z Bystřice nebo Jablunkova. Ve všech ostatních ordinacích na Třinecku visí oznámení, že je v případě potřeby ošetříme. Ten úkol jsem na sebe vzala dobrovolně,“ sdělila včera redakci Františka Uhlářová.

Její ordinaci ve Frýdecké ulici v Třinci-Starém Městě do poledne navštívilo asi deset lidí, kteří potřebovali akutně ošetřit. „Žádné připomínky neměli. Žádná nespokojenost, nic takového,“ uvedla Uhlářová a upozornila: „My tím nic neušetříme, pacienti přijdou zítra, pozítří.“

Otevřená zůstala i ordinace Renaty Novákové, lékařky pro děti a dorost ve Stříteži. „K protestu jsme se připojili jen symbolicky, máme hodně miminek,“ řekla Deníku její zdravotní sestra.

Protestovalo se i ve Frýdku-Místku

Také na frýdecko-místecké poliklinice zůstala včera většina ordinací praktických lékařů uzavřena. Někteří lékaři čerpali dovolenou, jiní odjeli na protestní a školicí akci a v ordinacích ponechali jen zdravotní sestry. „Většina pacientů ví, že probíhá protestní akce lékařů, a proto se nedivili, že dnes neordinujeme. Přicházeli víceméně jen ti pacienti, kteří potřebovali injekce a ty samozřejmě také dostali. Akutní případ jsme neměli žádný. Paní doktorka odjela na školení do Ostravy,“ konstatovala zdravotní sestra Zdenka Novosáková.

„Zítra už zase budeme normálně ordinovat,“ dodala. „Měla jsem přijít na kontrolu včera, ale popletla jsem datum a přišla až teď. Sice jsem slyšela, že dnes budou lékaři stávkovat, ale přece jen mě to trochu zaskočilo. Je to ale má chyba, nejspíš se sestřičkou dohodnu jiný termín,“ svěřila se pacientka Alžběta Bajgarová z Frýdku-Místku. Jinak většinou plné čekárny u ordinací praktických lékařů na místecké poliklinice včera zely prázdnotou.