Sedět za volantem autobusu MHD i po sedmdesátce? Podle šéfa odborů Dopravního podniku Ostrava Iva Protivínského je to dost nereálná představa.

„Vždyť my za tím volantem necháme zdraví. Zrovna minulý týden šestapadesátiletému kolegovi řekl doktor, že už řídit ze zdravotních důvodů nemůže. Živil se tím dvaadvacet let. A kdo ho teď zaměstná?“ ptá se Protivínský.

Do důchodu v sedmdesáti

Právě důchodová reforma je hlavní důvodem, proč odboráři míří do Prahy na velkou demonstraci. Vláda v reformě mimo jiné prosazuje, aby dnešní mladí odcházeli do důchodu až v sedmdesáti. Nyní odcházejí muži na odpočinek v 62 letech a čtyřech měsících.

„V sedmdesáti může jít do důchodu poslanec, nebo ten, který nepracuje manuálně. Ale v mnoha profesích to prostě není možné,“ podotkl Protivínský.
Kolik lidí z dopravního podniku na demonstraci do Prahy pojede, se ještě upřesňuje. Lidé se včera ještě stále mohli hlásit u odborových předáků.

„Pojedeme hromadně vlakem,“ konstatoval Protivínský s tím, že podle něj by ale odboráři měli dát najevo svůj nesouhlas daleko razantněji. Například zastavit v celé zemi dopravu. „Prosazovali jsme za naše odbory v dopravě, aby byla generální stávka. To si myslím by bylo vhodnější,“ podotkl.

Na sobotní demonstraci budou vypraveny dva speciální vlaky. Jeden z Ostravy a druhý z Bohumína. Do těch nastoupí také odboráři ze společnosti ArcelorMittal.

Na Václaváku v jednu

„Přesné číslo účastníků ještě nemáme, ale bude to určitě ve stovkách. Bohužel naše účast je omezena tím, že máme nepřetržitý provoz,“ uvedl za odbory společnosti ArcelorMittal Leopold Laskovský. I podle něj je připravovaná důchodová reforma tím hlavním, kvůli čemu lidé jedou do Prahy demonstrovat.

„Vláda absolutně ignoruje, že jsou tu lidé, kteří pracují ve zhoršených pracovních podmínkách. Hrají na to, že se lidé důchodů nedožijí,“ řekl Laskovský.
Demonstrace v Praze začíná ve 13 hodin na Václavském náměstí. Odbory na ní přitom chtějí dát najevo svůj nesouhlas nejen s penzijní reformou, ale i růstem DPH, chystanými změnami ve zdravotnictví i změnami v daňovém systému a zákoníku práce.

Především autobusy vyrazí do Prahy zástupci odborů ve školství. Z Ostravy budou odjíždět v šest ráno z několika míst.

„Každý den se hlásí další a další lidé, kteří chtějí jet demonstrovat. Ze zkušenosti může říct, že účast z Moravskoslezského kraje bude nejvyšší,“ uvedla předsedkyně krajské rady odborového svazu pracovníků ve školství Moravskoslezského kraje Dagmar Regelová.