Té se však dnes všem pacientům dostane – mnozí lékaři v Ostravě podpoří své kolegy „pouze“ vyvěšením plakátů s informací o protestní akci. „Neprotestujeme proto, že bychom chtěli více peněz, ale protože nemůžeme ordinovat, jak bychom chtěli,“ uvedla ostravská praktická lékařka Petra Sovjaková.

Na dnešní seminář pořádaný českým Sdružením praktických lékařů se vydá. A co lékaře omezuje? „Například bych v ordinaci chtěla mít přístroj CRP, který určí, zda je onemocnění virového, nebo bakteriálního původu,“ odpovídá. Vyšetření přístrojem by podle ní stálo sto korun a díky němu by nemusela předepisovat antibiotika tam, kde opravdu nejsou nutná.

V čem je problém?

Pojišťovna není tato vyšetření ochotna hradit. Dalšími důvody k protestu jsou limity pacientů, jež vycházejí z údajů z předchozího roku, a částka, za kterou lékař smí pacientovi naordinovat léky. „Kde jinde ve světě doplácí lékař pacientovi za léky, které mu předepíše?“ pozastavuje se lékařka.

Všichni praktičtí lékaři se však na seminář nechystají. „Protestní akce se určitě zúčastním. Ale zůstanu v ordinaci a vyvěsím protestní plakát,“ sdělil Alexandr Daniš. Zítra totiž zastupuje jiné dva lékaře a péče podle něj musí být zajištěna.

Protest naplánovali zástupci lékařů na svém setkání předminulý týden v Milovech u Žďáru nad Sázavou. Na odborném semináři v Ostravě budou zdravotníci kupříkladu diskutovat o současné situaci v jednání s pojišťovnami, o letošních vyhláškách a jejich návrzích na další rok nebo se dozvědí doporučení, jak se má k daným problémům postavit praktický lékař.