Ve Frýdku-Místku se ke stávce oficiálně připojila zhruba čtvrtina škol. Ostatní pedagogové sice učí, ale většina z nich své stávkující kolegy podporuje aspoň morálně. Zavřeny včera zůstaly dveře například na 4. základní škole na ulici Komenského nebo také na 1. základní škole na ulici TGM, která je známá přízviskem Pod sovou. „Ke stávce se u nás připojilo asi 95 procent učitelů. Školní družina a jídelna fungují, ale i tito zaměstnanci stávku morálně podpořili podepsáním petice,“ informoval ředitel 1. základní školy Zbyněk Šostý.

„Vzhledem k tomu, že je stávka vyhlášena na pondělí v jednom z posledních předprázdninových týdnů, nemyslím si, že bychom díky ní mohli od ministerstva školství očekávat nějaké peníze. Výsledky by mohl přinést snad jen radikálnější přístup, ve školství ale pracuje převážná většina žen a ty obvykle příliš radikální nebývají,“ podotkl ředitel. „Navíc si nejsem jistý, jestli vůbec učitelé mají potřebnou podporu veřejnosti,“ dodal. Podle něj však nejde jen o platy ve školství, ale hlavně o změnu celého systému jak odměňování pedagogů, tak i financování škol. „Při odměňování nyní nejsou podstatné výsledky práce, nýbrž to, že učitelé musejí nejdříve o několik let zestárnout, aby mohli dostat přidáno. To je podle mně scestný přežitek,“ konstatoval Zbyněk Šostý. Dalším příkladem nesystémového přístupu státu je podle něj zvýšení DPH, kvůli kterému školy najednou přišly o značnou část peněz určených na nové pomůcky i provoz.

„U nás kantoři nestávkují, protože zdejší předseda odborové organizace odešel na jiné místo a nikdo jiný si organizaci stávky nevzal pod svá křídla. Kantoři ale rozhodně stávku podporují alespoň morálně,“ pověděl ředitel lískovecké základní školy Jan Petr.

V Třinci stávkovali učitelé na polovině z deseti základních škol ve městě. Školy musely akci předem nahlásit, podle informací odboru školství třinecké radnice se neučilo na ZŠ Dany a Emila Zátopkových, české ZŠ v Oldřichovicích, ZŠ Petra Bezruče, na české ZŠ Koperníkova a ZŠ Slezská. „Učitelé základní školy stávkovali, mateřská škola fungovala. Nestávkovali správní zaměstnanci a ani kuchyně, takže někteří žáci, kteří byli doma, si mohli vyzvednout oběd,“ řekla redakci ředitelka ZŠ Petra Bezruče Dagmar Bičová. „Pokud většina učitelů prvního a druhého stupně stávkovala, nemohli jsme zajistit výuku. Proto jsme dali dětem ředitelské volno,“ vysvětlila Bičová. Podle ní o stávce již dříve rozhodlo 90 procent učitelů, kteří zároveň podepsali petici. Škola o stávce počátkem minulého týdne informovala rodiče. „Ozvali se pouze tři, že by měli zájem o hlídání. V pondělí však přišlo jen jedno dítě, a to od naší zaměstnankyně z jídelny,“ poznamenala Bičová.

MAREK CHOLEWA

JANA RUMIANOVÁ