„V této fázi balíme, stěhování proběhne až první týden v únoru," pravila tehdy ředitelka Martina Wolna. Knihovna už dříve vyzvala čtenáře, aby si do poloviny ledna část fondu odnesli k sobě domů. Lidé si nakonec přišli pro zhruba 37 tisíc knížek. „Určitě to předčilo naše očekávání," poznamenala Martina Wolna. Zbývajících dvacet tisíc svazků se svázalo špagátem do nepříliš těžkých balíků. „Váží tak akorát, abychom vzaly do každé ruky jeden. Při odvozu nám bude částečně vypomáhat organizace STaRS, ale podrobnosti se ještě řeší. Pokud jde o nábytek, tedy regály a vybavení kanceláří, tak toto zvládneme s pomocí stěhovací firmy," naznačila ředitelka. Stěhování mělo zabrat zhruba tři dny. Poté se vše muselo vybalit a připravit na provoz v provizorních prostorech. Bylo dohodnuto, že ve třetím patře soukromé obchodní akademie a hotelové školy má knihovna fungovat zhruba rok a půl. Stěhoval se logicky i M klub, který je nedílnou součástí knihovny.

Na modernizaci se už v roce 2012 podařilo získat více než padesátimilionovou dotaci. Akce měla odstartovat loni na jaře, místo toho však přišly měsíce plné nejistoty. Veřejnou zakázkou za přibližně 65 milionů korun se totiž musel zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pro Třinecké nakonec vše dobře dopadlo: ÚOHS v srpnu oznámil, že město jako zadavatel zakázky nepochybilo, a rekonstrukci tak už nic nebrání. „Bylo to nepříjemné pro nás pro všechny. Od schválení dotace uběhl rok, výsledek byl nejasný a na rozhodnutí úřadu čekali nejen zaměstnanci knihovny, ale i naši čtenáři. Neustále se nás ptali, kdy to začne. Byl to obrovský tlak, to každopádně," připustila loni v létě Martina Wolna.

Stavební práce začaly 16. září. Na základní kámen poklepala kladívkem i starostka Věra Palkovská. „Počítali jsme s tím, že začneme na jaře, ale nebylo nám přáno," uvedla s tím, že práce potrvají rok a jeden měsíc. „Díky rekonstrukci se vybuduje moderní knihovna, troufám si říct, i v evropském kontextu," prohlásila v září Martina Wolna.