Provizorní prostory jsou podstatně menší, podle Martiny Wolne ale není důvod si stěžovat.

„V této fázi balíme, stěhování proběhne až první týden v únoru," uvedla včera ředitelka Martina Wolna. Knihovna před časem vyzvala čtenáře, aby si do poloviny ledna část knihovního fondu odnesli k sobě domů. Lidé si nakonec přišli pro zhruba 37 tisíc knížek. To je hned několik tun, které se nemusí stěhovat. „Určitě to předčilo naše očekávání," poznamenala Martina Wolna. Dodala, že zbývajících dvacet tisíc svazků se v těchto dnech svazuje špagátem do nepříliš těžkých balíků. „Váží tak akorát, abychom vzaly do každé ruky jeden. Při odvozu nám bude částečně vypomáhat organizace STaRS, ale podrobnosti se ještě řeší. A pokud jde o nábytek, tedy regály a vybavení kanceláří, tak toto zvládneme s pomocí stěhovací firmy," naznačila ředitelka.

Odhaduje, že stěhování potrvá tři dny, poté se ale musí vše vybalit a připravit na provoz v provizorních prostorech. Ve třetím patře soukromé obchodní akademie a hotelové školy má knihovna fungovat od letošního března až do léta 2014. „Samozřejmě to přinese omezení některých aktivit, ale spousta věcí se bude konat dál. A ještě do konce března budeme dělat akce u nás v Lidické ulici," míní Martina Wolna. Připomněla, že stěhování se logicky týká i M klubu, který je nedílnou součástí knihovny.

Na rekonstrukci se loni podařilo získat asi padesátimilionovou dotaci. Stavební práce skončí až v příštím roce. Martina Wolna naznačila, že v ideálním případě bude stavební firma vybrána až za dva měsíce. Provizorní prostory jsou sice podstatně menší, podle ředitelky ale není důvod si stěžovat. „Vzhledem k tomu, že nás poté čeká něco úžasného, tak si myslím, že to zvládneme. Můžeme být rádi, že můžeme vůbec někde být," uvedla. Městská knihovna sídlí v Lidické ulici od roku 1998, předtím byla v nedaleké Trisii. „Jsme tady 14 let. Je pravda, že zažívám druhé stěhování a doufám, že už poslední," smála se Martina Wolna. Knihovnu dlouhodobě trápí plíseň i malé prostory, do M klubu, který se zaměřuje na mladé lidi a studenty, již delší dobu zatéká. „Všechno by se teď mělo konečně spravit," těší se ředitelka. A zdůraznila, že při rekonstrukci se celkový prostor zvětší na více než dvojnásobek. „Určitě to bude jiné než dosud."

Třinečtí čtenáři zřejmě zažijí kulturní šok o moderní knihovně dlouho jen snili.