„Jsou to velikostí dlažební kostky s mosaznou destičkou, na které je jméno oběti, rok narození, deportace a úmrtí. Kdo si je chce na chodníku prohlédnout, musí se sehnout, tím pádem poklonit před památkou zavražděných,“ uvedla Milena Slaninová, předsedkyně Židovské obce Ostrava.

Ta sice narodila až po válce a její rodiče – Thea Teitzová a Erich Müller – šoa přežili. „Měli štěstí, že se dostali do pracovních a ne likvidačních táborů,“ popisovala. Stolpersteiny se podle ní začaly objevovat v posledních třiceti letech z iniciativy Güntera Demniga, německého umělce.

Požehnání nového kříže na Ondřejníku.
Kříž s Ježíšem v Beskydech dál budí emoce. Investor nechce o úpravě ani slyšet

Kameny zmizelých se jmény ,manželů Anny a Julia Huppertových deportovaných do Terezína a zavražděných v roce 1942 v táboře Treblinka byly instalovány před domem, kde žili, ve Frýdku. Huppertovi se podíleli na rozkvětu života zdejší židovské obce, mimo jiné figurovali v jednáních týkajících se výstavby židovské školy a synagogy na konci 19. století. V jejich domě na frýdeckém náměstí sídlila ve 20. letech minulého století prodejna firmy Baťa.

Doktor magistr Heinrich Wolf (1865 - 1945) se dočkal svého Stolpersteinu (snímek níže) v Místku, kde provozoval farmacii, měl lékárnu U Spasitele.

První Kameny zmizelých má také Frýdek-Místek, a to na místech, na kterých žili nebo působili osobnosti zavražděny za nacistického režimu.Zdroj: Město Frýdek-Místek

„Tyhle tři jsou ve Frýdku-Místku první. U nás v Ostravě jich máme spoustu a zmiňují i malinké děti zavražděné spolu se svými rodiči,“ řekla předsedkyně Židovské obce Ostrava. Její pracovnice Alena Ševčíková představila další dva Stolptersteiny se jmény Hermíny a Zigmunda Demnerových.

Dokončovací práce na rekonstrukci nadjezdu v Třinci, září 2022.
V Třinci se po půl roce otevřel klíčový nadjezd v centru města. Stál 90 milionů

„Ty nechají umístit ve Frýdku-Místku jejich příbuzní a stane se tak na jaře,“ prozradila Slaninová. Kameny zmizelých, jak doplnila, se dávají na místa (například právě před domy), kde tito lidé působili či bydleli. Časem se připomínka rozšířila nejen na židovské oběti nacistické hrůzovlády.

Frýdek-Místek odhalil další dva kameny, a to v ulici Palackého za profesora původního místeckého gymnázia Antonína Vaculíka, a další za velitele obrany Czajankových kasáren Karla Pavlíka u Památníku Czajankových kasáren. V plánu má postupné položení dalších desítek kamenů