„Kroužek jsem zakládala ještě s jedním kolegou, Janem Mrlinou. Ten už se tomu z časových důvodů nemůže věnovat, ale stále nám občas pomáhá,“ vysvětlila Renáta Komenská.

Byla přesvědčená o tom, že turistický oddíl v Nošovicích vyloženě chyběl. „Vzniklo to tak, že jsme s manželem a dětmi chodili po horách. A řekli jsme si, že nás může být víc. Aby se nošovické děti dostaly do přírody, aby nebyly jen u televize a počítačů. Diskutovali jsme nad tím, že v obci fungují hasiči a fotbalisté, ale když k tomu někdo neinklinuje, tak nemá vyžití. Nemůže se nikde najít. Jsme z éry, kdy fungovali pionýři, Svazarm, tak jsme chtěli založit něco, kde by se ty děti našly,“ zopakovala Renáta Komenská.

Podle svých slov má výhodu v tom, že pracuje ve školství, konkrétně jako vedoucí školní jídelny. „Takže se tomu odpoledne a o víkendech můžu věnovat,“ vysvětlila. A je vidět, že mladé adepty turistiky umí zaujmout. „Když jsme v roce 2006 začínali, měli jsme asi patnáct dětí. A ony měly takový zájem, že jsme se neustále rozšiřovali, jak v počtu, tak i ve věkových kategoriích. Loni jsme byli nuceni udělat dvě družstva – mladším zůstal název Medvídci, starší jsou Medvědi. Nešlo už skloubit aktivity pro děti sedmileté a pro ty, kterým je už čtrnáct. Mladší potřebují méně náročné trasy,“ naznačila jednačtyřicetiletá Renáta Komenská.

Medvídky vede společně s Renátou Babicovou, vedoucí staršího družstva je pak Jaroslava Škanderová. „Oddíl má nyní dohromady asi 35 členů,“ vypočítala Komenská. Děti chodí po horách, učí se morseovku, šifry, orientují se v mapě s buzolou. Komenská občas hledá inspiraci i na internetu. „Musíte mít nápad. Někdy se zeptám dětí, co by si přály. Jako třeba při zakončení sezony, které máme vždycky na tři dny. Byli jsme na kolech a spali jsme pod stanem, což bylo jejich přání. Jde hlavně o Beskydy, ale už jsme byli i v Jeseníkách a taky v Luhačovicích. Ale na to, abychom se mohli podívat někam dál, už musíme sehnat sponzory,“ konstatovala vedoucí turistického oddílu.

Dodala, že Medvídky financuje sportovní klub a pomáhají i dotace od obcí Nošovice a Nižní Lhoty. Zapojují se rovněž rodiče mladých turistů – třeba tím, že při veselici upečou zákusky, což pro oddíl znamená další příjem peněz. „Vědí, že to ve stánku prodáme a poté pojedeme na nějaký výšlap,“ naznačila Komenská. Míní, že počet členů oddílu se ani v budoucnu příliš měnit nebude. Děti, které zhruba v patnácti letech odcházejí, stále nahrazují mladší zájemci.

Vést kroužek, který zakládala, ženu i po letech baví. „Těší mě, že jim mohu něčím udělat radost. Člověk si myslí, že dělá správnou věc. Snažím se těm dětem dát, co můžu, víc už ze sebe nevytáhnu,“ smála se Renáta Komenská.